USA nakręca zimnowojenny wyścig zbrojeń i zawiesza traktat INF.

US

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił w piątek 1 lutego, że Stany Zjednoczone zawieszają traktat INF o redukcji rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Zawarty w 1987 r. pakt z Rosją był kluczowym elementem europejskiego bezpieczeństwa od czasów zimnej wojny.

Zawieszenie paktu zaniepokoiło europejskich sojuszników, choć NATO oficjalnie poparło decyzję USA. Pojawiają się pytania o powrót do zimnowojennego wyścigu zbrojeń.

Zawieszenie paktu ma wejść w życie w sobotę 2 lutego 2019 r.

Rosja dostała 180 dni na powrót do pełnego respektowania zasad traktatu. W przeciwnym wypadku po upływie tego czasu USA oficjalnie zerwą pakt INF, powiedział sekretarz USA.

Zawarty w 1987 r. traktat INF mówi o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu. Zakazuje produkcji, składowania i rozmieszczania rakiet o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów. Podpisany przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa traktat wszedł w życie 1 czerwca 1988 r.

Jeśli Stany Zjednoczone i Rosja nie wypracują porozumienia, porozumienie przestanie obowiązywać jeszcze w 2019 r.

W reakcji na kres układu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu) polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz domaga się stacjonowania w Europie amerykańskich pocisków rakietowych z głowicami nuklearnymi.

Czaputowicz nie wyklucza, iż pewnego dnia amerykańskie pociski rakietowe z głowicami nuklearnymi mogą stanąć w Polsce.
media

Patrząc na historię ostatnich lat, to świat bez USA byłby oazą stabilności i pokoju. Polska i jej wiecznie nietrafione sojusze…

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Jeden komentarz do “USA nakręca zimnowojenny wyścig zbrojeń i zawiesza traktat INF.”

  1. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę 2 lutego, że Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie INF w odpowiedzi na działania USA. Zalecił jednocześnie, by nie inicjować prób rozmów z USA na ten temat. – Poczekamy, aż nasi partnerzy dojrzeją do tego, aby prowadzić z nami równoprawny i merytoryczny dialog – oznajmił.

Dodaj komentarz