Unia postawiła się USA i będzie handlować z Iranem. System bankowy SWIFT zostanie zastąpiony przez INSTEX.

Francja, Niemcy i Wielka Brytania ustanowiły nowy system rozliczeń bankowych z Iranem. Dotychczasowy SWIFT zostanie zastąpiony przez INSTEX. Chodzi o obejście amerykańskich sankcji gospodaeczych.

Po tym jak Donald Trump zerwał porozumienie nuklearne z Teheranem, powróciły amerykańskie sankcje gospodarczych wobec Iranu. To uniemożliwiało dalsze korzystanie przez Iran z dotychczasowego ogólnoświatowego systemu rozliczeń bankowych SWIFT.

Jednocześnie takie kraje jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania poszukiwały sposobu, by utrzymać relacje handlowe z Teheranem. UE chce ponadto utrzymać pakt nuklearny w mocy. W paryskiej siedzibie kanału płatniczego ma zasiadać niemiecki dyrektor generalny. Przewodnictwo w radzie nadzorczej ma przypaść Brytyjczykom. Personalia nie są znane na ten moment. Wiadomo jednak, że decyzje zapadły, a wdrażanie systemu INSTEX rozpocznie się już za kilka tygodni.

Do INSTEX-u będą mogły przystąpić wszystkie kraje UE, które będą chciały utrzymać wymianę handlową z Iranem.

Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych, już zapowiedział, że ISTEX również zostanie obłożony amerykańskimi sankcjami.

Przedstawiciele europejskich mocarstw nie ukrywają, że nowy system został zainicjowany w ramach protestu przeciwko zerwaniu przez Waszyngton paktu nuklearnego z Teheranem. Iran już rozpoczął wdrażanie INSTEX-u. Nowy system w pierwszej kolejności będzie obsługiwał jedynie transakcje handlu lekami i produktami medycznymi oraz żywnością.
media

Bardzo mądra decyzja i bardzo potrzebna. Polska w ramach ISTEX jako przydupas USA to sobie nie pohandluje. Kiedy i u nas doczekamy się mądrych polityków.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz