Dzień Dobry. Poniedziałek 12 lutego 2024 – Dzień Darwina, Dzień Ewolucjonizmu, Dzień Dnia Wczorajszego.

Imieniny dziś obchodzą: Aleksy, Ammonia, Ammoniusz, Ampelia, Ampeliusz, Antoni, Bartłomiej, Benedykt, Bonfilia, Bonfiliusz, Damian, Datyw, Etelwold, Eulalia, Ewa, Feliks, Gaudenty, Gerard, Grzegorz, Hilarion, Hilariona, Humbelina, Jakub, Jan, Julian, Juwencjusz, Laurenty, Ludan, Ludwik, Maryna, Melecjusz, Mikołaj, Modest, Norma, Paweł, Saturnin, Saturnina, Tomasz i Trzebiesława. Solenizantom składam najlepsze życzenia.

Z kalendarium:
1884 – Lewis Waterman opatentował wieczne pióro.
1899 – Hiszpania sprzedała Niemcom swoje kolonie na Pacyfiku – Karoliny, Mariany Północne i Palau.
1909 – W USA założono Krajowe Stowarzyszenie Postępu Ludzi Kolorowych (NAACP).
1945 – W nocy z 12 na 13 lutego oddział UPA dokonał zbrodni ludobójstwa na co najmniej 50 Polakach w miejscowości Puźniki położonej w dawnym powiecie buczackim województwa tarnopolskiego.
1958 – W klinice Akademii Medycznej we Wrocławiu prof. Wiktor Bross wykonał pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu.
1982 – Lecący z Warszawy do Wrocławia samolot pasażerski An-24 należący do Polskich Linii Lotniczych LOT został uprowadzony przez kapitana do Berlina Zachodniego.
1999 – Senat USA uniewinnił prezydenta Billa Clintona w procesie impeachmentu, w związku z seksaferą z Monicą Lewinsky.
2015 – Wojna domowa na wschodniej Ukrainie: na spotkaniu tzw. normandzkiej czwórki zawarto porozumienie zwane Mińsk II, które przewidywało wycofanie ciężkiego sprzętu z linii frontu, uwolnienie jeńców wojennych i reformę konstytucyjną na Ukrainie.
2019 – Po wieloletnim sporze z Grecją (która blokowała macedońskie aspiracje do NATO czy Unii Europejskiej), Macedonia zmieniła nazwę na Macedonia Północna.

Za oknem pochmurno. Temperatura w okolicy +9,

Życzę miłego dnia.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.