Dzień Dobry Serdecznie. Niedziela 5 czerwca 2022 – Światowy Dzień Środowiska, Dzień Nocnej Zmiany, Dzień Guślarza.

Imieniny dziś obchodzą: Bonifacy, Dobrociech, Doroteusz, Ferdynand, Genadiusz, Hildebrand, Hildebranda, Igor, Jakub, Nikanor, Nikanora, Waleria, Walter, Zenaida. Solenizantom składam najlepsze życzenia.

Z kalendarium:
1443 – Najsilniejsze historyczne trzęsienie ziemi na ziemiach polskich o sile ocenianej na powyżej 6 stopni w skali Richtera z epicentrum na północ od Wrocławia. Największe straty odnotowano w samym Wrocławiu, w Krakowie zawaliło się sklepienie kościoła św. Katarzyny.
1851 – W amerykańskim czasopiśmie National Era ukazał się pierwszy odcinek powieści „Chata wuja Toma” Harriet Beecher Stowe.
1912 – Korpus Piechoty Morskiej USA wylądował na Kubie.
1969 – Tu-144 jako pierwszy samolot pasażerski przekroczył barierę dźwięku.
1981 – Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób doniosło w swym cotygodniowym biuletynie, że 5 homoseksualistów z Los Angeles zapadło na rzadką odmianę zapalenia płuc. Był to pierwszy opis choroby, którą rok później nazwano AIDS.
2014 – Wojna domowa na Ukrainie: w nocy z 4 na 5 czerwca powstańcy zaatakowali trzy punkty kontroli granicznej w obwodzie ługańskim. Po wymianie ognia strażnicy zamknęli i opuścili posterunki. Tym samym siły rządu z Kijowa utraciły kontrolę nad 130 km pasa granicznego z Rosją.
2017 – Czarnogóra została członkiem NATO.

Za oknem przeważnie słonecznie. Temperatura w okolicy +26.

Życzę miłego dnia.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz