Dzień Dobry Serdecznie. Sobota 21 maja 2022 – Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej w Trosce o Dialog i Rozwój, Światowy Dzień Kosmosu, Dzień Bazylii.

Imieniny dziś obchodzą: Antioch, Donat, Jan Nepomucen, Krzysztof, Piotr, Polieukt, Przecława, Rycheza, Ryksa, Serapion, Synezjusz, Teobald, Tymoteusz, Wiktor, Wszemir. Solenizantom składam najlepsze życzenia.

Z kalendarium:
878 – Syrakuzy na Sycylii zostały zdobyte przez muzułmanów.
1856 – Sprzeciwiający się zniesieniu niewolnictwa tzw. Łotry Pogranicza ze stanu Missouri, wraz ze swymi zwolennikami z Kansas i przedstawicielami legislatury terytorialnej, ponownie zaatakowali i złupili miasto Lawrence na wolnym Terytorium Kansas.
1910 – Nowo wybudowanej żydowskiej osadzie nadano nazwę Tel Awiw.
1921 – Rozpoczęły się zacięte walki o Górę św. Anny podczas III powstania śląskiego.
1939 – Ernest Wilimowski ustanowił niepobity do dziś rekord polskiej ligi piłkarskiej 10 strzelonych goli w meczu Ruch Chorzów-Union Touring Łódź (12:1).
1956 – Nad atolem Bikini Amerykanie przeprowadzili pierwszą w historii detonację bomby wodorowej w atmosferze.
2009 – Amerykański żołnierz Steven Green został skazany przez sąd w stanie Kentucky na dożywotnie pozbawienie wolności za dokonanie gwałtu na 14-letniej Irakijce i zamordowanie jej oraz jej rodziny w 2006 roku.
2012 – W samobójczym zamachu bombowym na żołnierzy przygotowujących się do defilady w stolicy Jemenu Sanie zginęło 96 osób, a ponad 300 zostało rannych.

Za oknem częściowe zachmurzenie. Temperatura w okolicy +22.

Życzę miłego dnia.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz