Czwartek 2 września 2021 – Dzień Słusznego Rozmiaru, Dzień Filipiki, Dzień Bez Bata.

Imieniny dziś obchodzą: Absalon, Adelina, Aleksander, Antonin, Apolinary, Bohdan, Czesław, Dziesław, Dionizy, Eliza, Elpidia, Elpidiusz, Franciszek, Ingryda, Jakub, Jan, Julian, Oliwier, Oktawian, Salomon, Seweryn, Sobiemysł, Stefan, Teodor, Tobiasz, Walenty, Walentyn, Wilhelm, Zenon, Zofia. Solenizantom składam najlepsze życzenia.

Z kalendarium:
44 p.n.e. – W senacie rzymskim Cyceron wygłosił pierwszą filipikę skierowaną przeciwko Markowi Antoniuszowi.
1752 – Wielka Brytania i jej kolonie w Ameryce Północnej odeszły od kalendarza juliańskiego na rzecz gregoriańskiego. Na skutek tego po 2 września nastąpił tam 14 września.
1859 – Rozpoczęła się najsilniejsza w historii burza magnetyczna, która spowodowała awarie sieci telegraficznych w wielu miejscach na świecie.
1900 – W pruskich szkołach publicznych wprowadzono przedmiot wychowanie seksualne.
1939 – Samolot typu PZL.23 Karaś zbombardował fabrykę w Oławie. Było to pierwsze bombardowanie terytorium Niemiec w czasie II wojny światowej.
1987 – W Moskwie rozpoczął się proces zachodnioniemieckiego pilota Mathiasa Rusta, który w maju wylądował awionetką na Placu Czerwonym, ośmieszając tym rosyjską obronę przeciwlotniczą.
1990 – Naddniestrze ogłosiło niepodległość (od Mołdawii).
2018 – W pożarze Muzeum Narodowego Brazylii w Rio de Janeiro zniszczeniu uległo 90% z ok. 20 mln eksponatów.
2021 – Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Weszło w życie po godzinie 22.

Za oknem pochmurno ale zapowiadają słonecznie. Temperatura w okolicy +19.

Życzę miłego dnia.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz