Globalne ocieplenie czy cykliczne zmiany klimatu? Bo są różne szkoły i obie twierdzą, że mają niepodważalne dowody.

Wielu naukowców jest przekonanych, że aktywność słoneczna do 2028 roku spadnie o 60%. Ich obliczenia opierają się na regularnym cyklu słonecznym, który znamy już od 200 lat. Pod koniec każdego etapu aktywność słoneczna osiąga maksimum, co możemy zaobserwować wokół siebie – ostatnie lata są bardzo gorące, a zimy nie tak surowe, jak bywało kiedyś. Możliwe, że to nie globalne ocieplenie zawładnęło naszą planetą, ale do głosu dochodzą ostatnie podrygi ciepłego cyklu.

Obecna sytuacja nie jest pierwszą wyraźną zmianą klimatu, z jaką musiała poradzić sobie ludzkość. Dzisiejszy ciepły okres rozpoczął się pod koniec XIX wieku, poprzedzała go tzw. mała epoka lodowcowa, zapoczątkowana w XIV wieku. Mowa o długiej klimatycznej anomalii, która pozostawiła duże ślady w naszej historii i kulturze. Małą epokę lodowcową rozumie się jako ekstremalne wahania europejskiej pogody między XIV a XIX wiekiem, z punktem kulminacyjnym oscylującym w latach 1638-1715. Mimo że średnie temperatury spadły, nie był to, jak można by przypuszczać, nieustanny okres zimy, ale przede wszystkim stadium bardzo dużej niestabilności pogodowej. Mała epoka lodowcowa zastąpiła wyjątkowo ciepłą i stabilną fazę w X-XIII wieku, którą poprzedzało chłodne wczesne średniowiecze.

Epoka lodowcowa nadejdzie już w 2022 roku?

Według naukowców po 2021 roku magnetyczna aktywność Słońca spadnie o 60% i nastanie kolejna epoka lodowcowa. Może niedługo będziemy jeździć na łyżwach po Wiśle lub Tamizie, ale pozostałe następstwa takiego ochłodzenia nie będą aż tak przyjemne.

Nowa epoka lodowcowa będzie trwać co najmniej dwieście lat, a jej punkt kulminacyjny przypadnie na rok 2055. Według naukowców „małe” i „duże” epoki lodowcowe pojawiają się na Ziemi w regularnych cyklach. W przeszłości nadeszły w XII, XV, XVII i XIX wieku.
https://menway.interia.pl/historia/news-chlod-zamiast-ocieplenia-epoka-lodowcowa-nadejdzie-w-2021,nId,3210028

Osobiście to pozostałbym przy ociepleniu, a co wy preferujecie?

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz