Mój Śląsk mój Hajmat. Policzmy się na spisie powszechnym 2021.

1 kwietnia 2021 r. ma rozpocząć się narodowy spis powszechny. To obowiązek dla wszystkich osób, które przebywają na terytorium Polski.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP) jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni odbył się w 2011 r. Tegoroczny ma rozpocząć się 1 kwietnia i być przeprowadzony metodą „samospisu internetowego”, czyli poprzez udzielenie odpowiedzi za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Dane od osób, które nie będą w stanie udzielić odpowiedzi za pośrednictwem aplikacji, będą zbierane metodą wywiadu bezpośredniego lub telefonicznego.

„Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej” – czytamy na stronie GUS.

Kara grzywny może zostać nałożona przez sąd, a jej wysokość może dojść nawet do 5 tys. zł.

Jesteś Ślązakiem, Ślązaczką? Śląska tożsamość jest dla Ciebie ważna? Pamiętaj, masz prawo zadeklarować narodowość śląską w Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Ślązacy od lat walczą o uznanie swojej tożsamości. 146 tysięcy podpisów pod wnioskiem w sprawie uznania nas za grupę etniczną zostało zostało przemielonych w niszczarkach Sejmu RP. Mimo to działamy dalej, by państwo w końcu wsparło naszą kulturę i język.

Spis Powszechny to najlepsza okazja by pokazać, że na Śląsku byliśmy, jesteśmy i będziemy.

Pokazujemy krok po kroku jak skutecznie oznaczyć narodowość śląską w internetowym kwestionariuszu. Chcesz mieć pewność, że zrobisz to poprawnie? Skorzystaj z naszej instrukcji – https://spis-powszechny.pl/jak-zadeklarowac-narodowosc-slaska-2/

Mój Śląsk mój Hajmat, zacznijmy o niego dbać. Policzmy się na spisie…

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz