Jest umowa, będą kopać kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Umowa na wykonanie przekopu Mierzei Wiślanej została podpisana. Za budowę kanału żeglugowego odpowiada polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix. Cena za wykonanie prac wynosi 992 miliony 270 tysięcy 523 złote.

W ramach podpisanej dziś umowy, konsorcjum wykona port osłonowych od strony Zatoki Gdańskiej, sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym oraz główną część inwestycji, czyli przekop z kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną.

Kanał ma mieć długość około 1 km i głębokość 5 metrów. Jego konstrukcja ma umożliwić wpływanie do portu jednostkom o maksymalnym zanurzeniu nieprzekraczającym 4 m. Maksymalna długość statków, które będą mogły z niego korzystać to 100 metrów, a szerokość 20 m.

Budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Przekop Mierzei Wiślanej ma być gotowy w 2022 roku.
media

Podobno inwestycja nic nie będzie kosztować, bo zapłaci się za nią wykopanym bursztynem, którego podobno jest tam mnóstwo, i jeszcze zostanie na waciki… Będzie dobrze, będą państwo zadowoleni.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz