Bez niemieckiego dzieci nie mają szans w życiu w Niemczech, tymczasem co piąty pierwszoklasista prawie nic nie rozumie po niemiecku.

To nie może się dobrze skończyć: co najmniej co piąty pierwszoklasista prawie nic nie rozumie po niemiecku. Coraz więcej uczniów opuszcza szkołę bez świadectwa jej ukończenia. Powód? Niewystarczająca znajomość języka – alarmują media, powołując się na dane Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli (DL) i Caritasu.

Oczywiste jest, że jeśli tak wiele dzieci ma problem, to ma go też społeczeństwo – oceniają dziennikarze.

Komentarz w mediach jest reakcją na wypowiedź wiceprzewodniczącego frakcji CDU/CSU w Bundestagu. Proponuje on, by szkoły podstawowe nie przyjmowały dzieci, które nie znają języka niemieckiego. Powinno się je kierować do obowiązkowych zerówek na zajęcia przygotowawcze – uważa polityk.

Polityk ostrzega, że zbyt duży odsetek w klasach dzieci, które nie znają języka niemieckiego – około 20 proc. uczniów pierwszych klas nie jest przez to w stanie uczestniczyć w zajęciach – przyczynia się do powstawania społeczeństw równoległych. Rodzice uczniów, których na to stać, coraz częściej posyłają swoje dzieci do szkół prywatnych, ponieważ poziom nauczania w placówkach państwowych systematycznie spada – argumentuje deputowany CDU.

Wcześniejsza nauka jest lepsza niż późniejsza – oświadczył przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli, który popiera wprowadzenie obowiązkowych zerówek dla dzieci nieznających niemieckiego. Jest to jednak pomysł, który trudno będzie szybko zrealizować ze względu na brak personelu.

W nadchodzącym roku szkolnym w Niemczech zabraknie około 15 tys. nauczycieli. Najbardziej dotknięte brakiem kadr są właśnie podstawówki i szkoły specjalne. Jest to problem, który z roku na rok narasta.

Politycy z krajów związkowych w wyjątkowo głupi sposób zaniedbali kształcenie nauczycieli i budowę nowych szkół. Jak długo będzie brakowało kadry i pomieszczeń, tak długo zerówki będą iluzją. Tak samo jak dobra znajomość języka wśród dzieci migrantów – podkreślają media.

Bez znajomości niemieckiego nie ma sensownych lekcji, nie ma nauki, nie ma szans – dodają.

Kryzys w edukacji początkowej to według Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli konsekwencja kryzysu migracyjnego. Tylko w 2015 roku do szkół trafiło nagle dodatkowo 30 tys. dzieci.
media

Dzieci chłoną wszystko jak gąbka i dlatego z niemieckim sobie poradzą, o ile rodzice nie zamkną się z nimi w zamkniętych społeczeństwach imigrantów. Złem jest islam, bez niego integracja społeczeństwa przebiegałaby o wiele sprawniej. Bez delegalizacji islamu kryzys będzie tylko się pogłębiał.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz