Wielka Brytania – Iran stan 1:1 (tankowca) Co dalej?

Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła kontrolę nad brytyjskim tankowcem Stena Impero w cieśninie Ormuz – podały w piątek 19 lipca irańskie i brytyjskie media. Incydent stanowi kolejny przypadek eskalacji w konflikcie w Zatoce Perskiej.

Przejęcie jednostki jest najprawdopodobniej odwetem za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu irańskiego Grace I w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię.

Władze w Teheranie zażądały wówczas natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej – jak przekonują – na wodach międzynarodowych. Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

Tankowiec, który zmierzał w stronę Arabii Saudyjskiej, został przejęty w piątek 19 lipca popołudniu, a następnie zmienił dotychczasowy kurs i został skierowany w stronę Iranu.

Właściciel jednostki, firma Stena Bulk, potwierdził, że krótko po 16:00 czasu brytyjskiego (17:00 czasu polskiego) w trakcie przepływania przez międzynarodowe wody w pobliżu tankowca znalazły się jednostki pływające, a na jego pokładzie wylądował helikopter. Następnie utracono kontakt z załogą. Jak zaznaczono, na statku są 23 osoby.

Brytyjskie media podały, że informacja o incydencie została przekazana ministrowi spraw zagranicznych Jeremy’emu Huntowi i szefowej resortu obrony Penny Mordaunt, a temat poruszany jest „na najwyższym szczeblu” administracji podczas posiedzenia sztabu kryzysowego COBRA.

W oficjalnym komunikacje ministerstwo obrony podkreśliło, że brytyjski rząd „pilnie poszukuje wyjaśnień” dotyczących zaistniałej sytuacji.

Brytyjski rząd podniósł we wtorek 16 lipca poziom zagrożenia dla brytyjskich statków handlowych na wodach Iranu do najwyższego poziomu, ostrzegając przed możliwymi próbami ataku lub wrogiego przejęcia.

W ubiegłym tygodniu trzy irańskie jednostki podjęły próbę przejęcia pływającego pod brytyjską flagą statku handlowego British Heritage i wycofały się z tych działań dopiero po interwencji przebywającej w regionie brytyjskiej fregaty HMS Montrose.

Pojawiły się też nieoficjalne doniesienia, że Stena Impero nie jest jedynym tankowcem przejętym przez Iran. Drugim miał być Mesdar, pływający pod banderą Liberii, ale jego właścicielem jest brytyjska firma.
media

Ktoś wyraźnie dąży do wywołania konfliktu zbrojnego z Iranem i jak zwykle wszystkie drogi prowadzą do Waszyngtonu. Nie zapominajmy, że Wielka Brytania to bardzo bliski sojusznik USA i dłużnik za pomoc w wojnie na Falklandach i nie sądzę aby Brytyjczycy sami wpadli na „genialny” pomysł zajmowania irańskiego tankowca, co zmusiło Iran do kontrposunięcia. Czy amerykanie nie potrafią żyć bez wojny?

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz