Zbliża się koniec ery jednorazowej pieluchy i czas powrotu do bawełnianej pieluchy wielokrotnego użytku.

Republika Vanuatu, jako pierwszy kraj na świecie, wprowadziła całkowity zakaz używania pieluszek jednorazowych. Przepisy mają wejść w życie od 2020 roku.

Republika Vanuatu to niewielkie państwo w Oceanii. Powodem decyzji są względy środowiskowe. Tuż przed jej ogłoszeniem opublikowano raport, według którego odpady organiczne i jednorazowe pieluszki stanowią trzy czwarte wszystkich odpadów na wyspach Vanuatu. Same pieluszki mogą rozkładać się w glebie kilkaset lat – alarmują naukowcy.

Vanuatu już kolejny raz ogłasza korzystną dla środowiska decyzję. Uprzednio zakazano używania plastikowych słomek i reklamówek.

Korzystna dla środowiska decyzja, niekoniecznie podoba się rodzicom małych dzieci.

Rodzice skarżą się, że znalezienie zamiennika dla jednorazowej pieluchy będzie powodowało wiele problemów. Jak jednak poradzono lokalnej społeczności, warty rozważenia jest wariant stosowany w przeszłości, czyli bawełniane pieluchy wielokrotnego użytku.
media

Nie da się ukryć, że jednorazowe pieluchy to straszna wygoda dla młodych rodziców ale też straszna zakała dla środowiska. Trudno mi wyobrazić sobie młodych z bawełnianymi pieluchami, to byłoby dla nich traumatyczne doświadczenie…

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz