Rosja zyskuje przewagę – rozpoczęto produkcję S-500 Prometeusz…

W Rosji rozpoczęto produkcję najnowszych systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej S-500 Prometeusz. Uzbrojenie to opisywane jest jako lepsze od amerykańskich systemów antybalistycznych Patriot PAC-3.

Według państwowego koncernu Ałmaz-Antej systemy S-500 są znacznie bardziej rozwinięte niż ich poprzednik – systemy S-400, jak również prześcigają amerykańskie Patriot PAC-3.

S-500 opisywane są jako jedyny na świecie system zdolny do przechwytywania pocisków hipersonicznych. Mowa jest o zasięgu 600 km; prasa zachodnia pisała, że podczas testów w maju 2018 roku powiodło się przechwycenie celu na odległość ponad 481 kilometrów, czyli o 80 km dalej, niż są to w stanie uczynić istniejące systemy obrony przeciwlotniczej.

Wiceminister obrony Rosji Jurij Borisow mówił przed kilkoma dniami, że trwają testy elementów systemów S-500 i próbne odpalanie nowych pocisków „nie mających odpowiedników na świecie”.

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, która kupuje od Rosji systemy S-400, mówił publicznie, że Ankara mogłaby w przyszłości rozwinąć wspólnie z Rosją produkcję systemów S-500. Natomiast szef państwowego rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rostiech (Rostec) Siergiej Czemiezow powiedział, że na razie produkcja S-500 przeznaczona będzie na potrzeby armii rosyjskiej, a dopiero później można będzie mówić o ewentualnej sprzedaży eksportowej.
media

Gdzie my jesteśmy i co my możemy? Jedno wydaje się być pewne, nie ma co robić sobie z Rosji wroga na siłę, no bo po co nam to.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz