Pierwsza czarnoskóra kobieta biskupem…

Urodzona na Jamajce dr Rose Hudson-Wilkin otrzymała 28 czerwca nominację na biskupa Dover, stając się pierwszą czarnoskórą kobietą w tej randze w historii Kościoła Anglikańskiego. 58-letnia duchowna będzie pracować z arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym, duchownym który Boga Ojca obdarł z męskości…i uczynił osobnikiem bezpłciowym.

W ostatnich latach Hudson-Wilkin była duchową powierniczką spikera Izby Gmin, towarzysząc mu m.in. w 2016 roku w uroczystościach żałobnych po zabójstwie posłanki Partii Pracy Jo Cox. Jednocześnie była także w gronie kapłanów królowej Elżbiety II przy dworze królewskim, biorąc w maju 2018 roku udział w ślubie księcia Harry’ego z Meghan Markle. Wcześniej pracowała m.in. w londyńskich dzielnicach Dalston i Haggerston.

Jedynie 7,7 proc. osób otrzymujących w Kościele Anglikańskim święcenia kapłańskie wywodzi się z kolorowych mniejszości etnicznych, zaś 94,8 proc. osób na pozycjach biskupich, archidiakońskich i kanoników to biali Brytyjczycy.

W lutym br. Hudson-Wilkin była także jedną z osób, które publicznie ostrzegały przed wzrostem nietolerancyjnych zachowań towarzyszących procesowi wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. – Po raz pierwszy – a żyję tu od ponad 30 lat – ktoś krzyczał za mną na ulicy, abym wracała do Afryki – powiedziała wtedy.
media

Kościół Anglikański, trudno uznać żeby ta rządowa atrapa religijna była poważna instytucją. Kościół na miarę brytyjskich potrzeb. Ciekawe jaki byłby Kościół na miarę polskich potrzeb?

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz