Metale ziem rzadkich i amerykańskie obligacje skarbowe chińską bronią w wojnie handlowej z USA.

Władze USA niedawno praktycznie odcięły chiński koncern telekomunikacyjny Huawei od amerykańskiej technologii, co według ekspertów może utrudnić mu produkcję smartfonów i urządzeń stosowanych w sieciach 5G. Sankcje na Huawei poszerzyły zakres konfliktu handlowego pomiędzy krajami i nasiliły dwustronne napięcia.

Chiny są przeciwne wojnie handlowej, ale się jej nie boją, a celowe zwiększanie napięcia przez władze USA to „jawny terroryzm i szowinizm gospodarczy” – ocenił 30 maja wiceminister spraw zagranicznych ChRL Zhang Hanhui, zaostrzając retorykę wokół konfliktu.

Oficjalny organ prasowy Komunistycznej Partii Chin (KPCh), dziennik „Renmin Ribao”, zagroził 29 maja, że Pekin jest gotów użyć metali ziem rzadkich w ramach odwetu w wojnie handlowej z USA. „Nie mówcie, że was nie ostrzegaliśmy” – napisała gazeta w komentarzu.

Metale ziem rzadkich to grupa 17 pierwiastków wykorzystywanych do produkcji wielu urządzeń – od smartfonów i komputerów po lasery, silniki elektryczne i uzbrojenie. Obecnie Chiny są dominującym producentem tych surowców, choć ich złoża posiadają również inne państwa, w tym USA.

Spekulacje, że Pekin może wstrzymać dostawy do Stanów Zjednoczonych w ramach wojny handlowej, nasiliły się po niedawnej wizycie prezydenta ChRL Xi Jinpinga w jednej z firm przetwarzających te metale. Wielu uznało tę wizytę za ostrzeżenie dla Waszyngtonu.

„Czy ziemie rzadkie będą bronią kontrataku Chin wobec presji nałożonej przez USA bez żadnego powodu? Odpowiedź nie jest zagadką” – napisał „Renmin Ribao” w komentarzu zatytułowanym „Stany Zjednoczone nie powinny lekceważyć zdolności Chin do odwetu”.

„Strona amerykańska niewątpliwie chce używać produktów wytworzonych z ziem rzadkich, sprowadzonych z Chin, do dławienia rozwoju Chin. Chińczycy nigdy się na to nie zgodzą!” – uważa organ prasowy KPCh. Jego zdaniem w wojnach handlowych nie ma zwycięzców, a łańcuchy dostaw pomiędzy Chinami a USA są ze sobą sprzężone i w wysokim stopniu się uzupełniają.

„Radzimy stronie amerykańskiej, aby nie lekceważyła zdolności Chin do ochrony ich praw i interesów rozwojowych. Nie mówcie, że was nie ostrzegaliśmy!” – grzmi „Renmin Ribao”.

Jak zauważa agencja Reutera, wyrażenie „nie mówcie, że was nie ostrzegaliśmy” używane było w państwowych chińskich mediach tylko w przypadkach istotnych sporów z innymi krajami, na przykład w czasie konfliktu granicznego z Indiami w 2017 roku oraz w roku 1978, przed chińską napaścią na Wietnam.

Według danych przytoczonych przez Reutera z Chin pochodziło 80 proc. metali ziem rzadkich sprowadzonych do USA w latach 2014-2017. Waszyngton nie umieścił tych surowców na liście towarów objętych karnymi cłami, wprowadzonymi w ramach wojny handlowej z ChRL.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nałożyła karne cła na chiński eksport wart setki miliardów dolarów rocznie, by zmusić Pekin do zmiany jego polityki handlowej, którą Waszyngton uważa za nieuczciwą. Władze USA wprowadziły niedawno sankcje przeciw chińskiemu koncernowi Huawei, praktycznie odcinając go od amerykańskiej technologii.

Chiny odpowiadają na amerykańskie cła taryfami odwetowymi, a media spekulują, że oprócz embarga na eksport metali ziem rzadkich Pekin rozważa również działania przeciwko amerykańskim firmom działającym na chińskim rynku, a także wyprzedaż lub wstrzymanie zakupu amerykańskich obligacji skarbowych.
media

Jest wojna to będą i ofiary nim zapanuje znów pokój. Problem w tym, że wszyscy możemy paść ofiarą tego konfliktu, kryzys jest równie niszczący jak działania wojenne.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz