Rosja, Chiny, Turcja kupują złoto aby zmniejszyć zależność od dolara.

Rosja stała się światowym liderem pod względem zakupów złota – ocenia Światowa Rada Złota. Według jej danych banki centralne na świecie kupiły w ostatnim czasie rekordowe ilości kruszcu. W Rosji wartość rezerw złota i walut szacowano ostatnio na 487,8 mld USD.

Informację o tym, że Rosja stała się największym nabywcą złota podał 3 maja rosyjski portal RBK, powołując się na oceny Światowej Rady Złota (WGC). Z jej danych wynika, że w pierwszym kwartale 2019 roku światowe banki centralne kupiły 145,5 ton złota, bijąc tym samym rekord ostatnich lat.

Światowa Rada Złota nie podała, ile konkretnie kruszcu w pierwszym kwartale br. nabyła Rosja. Według danych rosyjskiego banku centralnego z początku kwietnia, wartość rosyjskich rezerw obcych walut i złota wyniosła 487,8 mld USD, co jest najwyższym ich poziomem na przestrzeni ostatnich lat.

Z danych organizacji zrzeszającej największe światowe firmy wydobywające złoto wynika, że prócz Rosji złoto kupowały w ostatnim czasie w dużych ilościach również Chiny i Turcja. Wszystkie te kraje usiłują zmniejszyć zależność od dolara.
media

Nadchodzi zmierzch kapitalizmu opartego na amerykańskiej demokracji? Ten system musi pierdyknąć, bo nie da się bez końca nakręcać konsumcji. Przed nami czas wielkich zmian, może i wojen.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz