Grecja oficjalnie zażąda od Niemiec 290 mld euro reparacji.

Grecja ma oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie z okresu II wojny światowej – zdecydował grecki parlament. Posłowie przyjęli znaczną większością głosów wniosek przewodniczącego parlamentu Nikosa Voutsisa, który zobowiązuje rząd do podjęcia wszystkich niezbędnych dyplomatycznych i prawnych kroków.

Jak ustaliła komisja ekspertów, chodzi o 290 mld euro. – Te roszczenia są naszym historycznym i moralnym obowiązkiem – powiedział premier Grecji Aleksis Tsipras po 12-godzinnej debacie parlamentarnej.

Rząd w Berlinie stanowczo odrzucił żądania reparacji dla Grecji. – Stanowisko rządu nie uległo zmianie. Kwestia niemieckich reparacji jest zamknięta zarówno pod względem prawnym, jak i politycznym – powiedział rzecznik rządu.

Rząd RFN powołuje się na traktat dwa plus cztery z 1990 roku, w którym zapisano, że „nie przewiduje się żadnych reparacji”.

Na decyzję greckiego parlamentu zareagował przewodniczący sejmowego zespołu zajmującego się oszacowaniem niemieckich odszkodowań dla Polski. „Decyzja parlamentu Grecji wskazuje, że realne jest umiędzynarodowienie sprawy reparacji wojennych od Niemiec. Czas na decyzje Sejmu RP” – stwierdził.
media

Niemieckie reperacja zapewne by się przydały, gra warta świeczki.

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz