Kaucje na opakowania po napojach? Pomysł chwalą jedynie ekolodzy.

Kaucje na opakowania po napojach pamiętamy głównie z czasów PRL. W ostatnich dwóch dekadach Polacy zupełnie się od nich odzwyczaili. Czy nadszedł moment na ich przywrócenie? Taki pomysł rozważa Ministerstwo Środowiska.

Biuro prasowe resortu środowiska poinformowało, że w ministerstwie prowadzone są analizy dotyczące możliwości wprowadzenia systemu kaucji na niektóre opakowania.

Główny ciężar wdrożenia systemu spadłby na sklepy. – Taki system ma oczywiście szereg plusów, ale ocena zależy choćby od tego, kto ponosiłby koszty ustawiania automatów. Małe sklepy nie mają wolnej powierzchni, jaka musiałby zostać przeznaczona pod takie rozwiązania – mówi dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Zdaniem dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności, wprowadzenie opłat za plastikowe butelki mogłoby wpłynąć na podwyżkę cen napojów i wody butelkowanej.

Przed możliwym wzrostem cen ostrzegają również producenci napojów. Kierownik ds. regulacji Coca-Cola HBC Polska, podkreśla, że o wprowadzeniu kaucji na opakowania wiele się mówi, ale nie padają żadne konkrety.

– Nie wiadomo, jakie rodzaje opakowań byłyby nim objęte, kto pokrywałby koszty zbudowania tego systemu i ile w ostatecznym rozrachunku zapłaciłby za cały system polski konsument. Nie wiadomo też, czy polskiego konsumenta na taki system stać – uważa.

Firmy zwracają też uwagę, że odpady opakowaniowe to jedynie 15 proc. opakowań wprowadzanych na rynek. Pomysł chwalą jedynie ekolodzy.

System kaucji na opakowania działa od kilkunastu lat w Niemczech. Zbiórka odbywa się głównie przez automaty w sklepach.
media

Z tego co można wyczytać, to jesteśmy na takie fanaberie zbyt biedni i to potwierdza fakt, że w PRL było lepiej… 😉

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz