Donald Trump przyznaje Syryjskie Wzgórza Golan Izraelowi. Jak łatwo amerykanom rozdaje się cudzą własność…

Donald Trump napisał na Twitterze, że nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował w tym samym serwisie za tę „śmiałą decyzję”.

Amerykański prezydent napisał, że „Po 52 latach nadszedł dla Stanów Zjednoczonych czas, aby w pełni uznać suwerenność Izraela na Wzgórzach Golan, które mają kluczowe znaczenie strategiczne i dla bezpieczeństwa państwa Izrael, a także dla stabilności regionalnej”.

Wzgórza Golan, położone na granicy Izraela, Libanu i Syrii, zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku.

14 grudnia 1981 roku izraelski parlament Kneset przyjął uchwałę o objęciu Wzgórz Golan izraelskim systemem prawnym i administracyjnym. Wzgórza Golan zostały wcielone do państwa Izrael. Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji.

Wzgórza Golan to teren, do którego roszczą sobie prawa Syria i Liban. Syria domaga się zwrotu całego terytorium Wzgórz Golan. Liban domaga się zwrotu małego obszaru Farm Shebaa, położonego w obszarze góry Hermon. Syria nigdy nie zajęła oficjalnego stanowiska w sprawie libańskich roszczeń.
media

W Izraelu wydają się zapominać, że można przegrać wygrywając, a ta deklaracja Trumpa może przysporzyć żydom wielu nowych przeciwników, których później nazywają antysemitami.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Jeden komentarz do “Donald Trump przyznaje Syryjskie Wzgórza Golan Izraelowi. Jak łatwo amerykanom rozdaje się cudzą własność…”

  1. Władze Francji nie uznają amerykańskiej darowizny Wzgórz Golan na rzecz Izraela i uważają, że zaakceptowanie suwerenności Izraela nad tym terytorium byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym.

    Wzgórza Golan to terytorium okupowane przez Izrael od 1967 roku. Francja nie uznaje izraelskiej aneksji tego terytorium z 1981 roku i amerykańskiej darowizny tych terenów Izraelowi. Uznanie izraelskiej suwerenności nad Wzgórzami Golan, okupowanym terytorium, byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym, a zwłaszcza z obowiązkiem nieuznawania przez państwa nielegalnej sytuacji – podkreślono we francuskim MSZ.
    media

    Kto dołączy do Francji? Kto będzie miał odwagę przeciwstawić się USA i Żydom?

Dodaj komentarz