We Francji, dwie katolickie działaczki wzywają do dekanonizacji Jana Pawła II, który był ich zdaniem „protektorem oprawców” oraz głosił opresyjną wobec kobiet „teologię ciała”.

Na łamach opiniotwórczego francuskiego dziennika „Le Monde” ukazał się tekst zatytułowany „Żądamy dekanonizacji Jana Pawła II”. Jego autorkami są publicystka i biblistka Anna Soupa oraz pisarka i redaktorka „Temoignage chretien” Christine Pedotti, w Polsce znana jako współautorka „Rodzinnej encyklopedii katolickiej”.

Katolickie działaczki odnoszą się w nim m.in. do wykorzystywania seksualnego zakonnic przez osoby duchowne. Winą za ten proceder obarczają Jan Pawła II, który zdaniem autorek był „protektorem oprawców w imię racji Kościoła” oraz w swoim nauczaniu o „teologii ciała” kultywował opresyjny ideał kobiety. „Nadużyciem wobec kobiet jest ta idealizacja, to oszustwo, które maskuje niezliczone dyskryminacje, jakim poddane są kobiety w ich Kościele” – przekonują kobiety w artykule.

Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię «racji Kościoła« oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji «kobiety«, a także zakazu nauczania, propagowania oraz publikowania «teologii ciała«, którą głosił on podczas swych katechez środowych – wzywają działaczki.

Dotychczas żaden święty nie został nigdy dekanonizowany. Dekanonizacja nie wydaje się prawdopodobna, ale sam jej postulat z środowisk katolickich jest znaczącym wydarzeniem.
media

To atak określonych kół na polskiego półboga… i musi się spotkać z zdecydowaną reakcją społeczeństwa… Może jakiś szturm modlitewny albo coś…

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz