Konferencja Episkopatu Polski opublikowała 14 marca raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez kapłanów w polskim Kościele

Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w walce ze złem, ale musi także wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom, jeśli szczerze żałują – powiedział w czwartek 14 marca zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski.

Z danych, które otrzymał Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski (KPE) od wszystkich diecezji i zakonów, wynika, że łączna liczba ofiar poniżej 15 lat wynosiła 345 we wszystkich – również niepotwierdzonych – przypadkach. Ofiar powyżej 15 lat było 280. Wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach, łącznie małoletni płci męskiej stanowili 58,4 proc., a małoletni płci żeńskiej 41,6 proc.

Ze wszystkich przypadków, względem których udało się ustalić stan procesu kanonicznego (94,8 proc. wszystkich zgłoszonych przypadków), 74,6 proc. było już zakończonych, a 25,4 proc. było jeszcze w toku.

Dane opracował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.

Taki Kościół, który nie chce wziąć odpowiedzialności, robiący uniki, zostawia fatalne wrażenie – tak dzisiejszą konferencję KEP ws. pedofilii w Kościele ocenia katolicki dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”.

Na konferencji – co wielokrotnie podnosili niektórzy z komentatorów – zabrakło zdecydowanych przeprosin ze strony hierarchów, skierowanych do ofiar duchownych.
media.pl

Nikt raczej nie wierzy w to, że raport jest rzetelny. Dominują natomiast opinie, że jest mocno zaniżony i jest próbą wybielenia środowiska duchownych katolickich…

Episkopat Polski dalej idzie w zaparte, jak długo?

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz