Nacjonalizm OUN – UPA wprowadzany do armii Ukrainy. To jest zupełnie to samo gdyby w niemieckiej armii zaczęli pozdrawiać się „Heil Hitler”.

„Sława Ukrajini! Herojam sława!” znane z wieców nacjonalistów OUN – UPA znalazły się w nowej ustawie o Siłach Zbrojnych Ukrainy. Parlament Ukrainy przyjął dokument w pierwszym czytaniu.

Rada Najwyższa, czyli jednoizbowy parlament Ukrainy, przyjęła w pierwszym czytaniu projekt zmian w ustawie o Siłach Zbrojnych. Ukraińscy żołnierze mają się teraz witać nacjonalistycznym pozdrowieniem: „Sława Ukrajini! Herojam sława!”.

Według resortu obrony w Kijowie, sprawa nowego pozdrowienia wojskowego była szeroko dyskutowana w środowisku żołnierzy i uzyskała – jak mówił wiceminister Iwan Rusnak – bezwarunkowe poparcie wśród wojskowych i uczestników operacji antyterrorystycznej prowadzonej przeciwko separatystom na wschodzie kraju.

W nowelizacji jest też zapis o tym, że żołnierze będą się mogli zwracać do siebie nie tylko „towarzyszu”, ale także „na pan”. Zwrot, który ma być nowym przywitaniem w wojsku, jest oficjalnym hasłem OUN-UPA. Było ono także popularne wśród nacjonalistycznych uczestników protestów na kijowskim Majdanie.
media

Sława Ukrajini! Herojam sława! – pozdrowienie ukraińskich nacjonalistów. Część pierwsza, „Sława Ukrajini”, pojawiła się w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej (1917-1920). Wariant „Sława Ukrajini!” z odpowiedzią „Herojam sława!” z podniesieniem wyprostowanej prawej ręki w prawo-skos wyżej czubka głowy (salut rzymski) został przyjęty jako organizacyjne przywitanie członków OUN i UPA w czasach II wojny światowej.

Pozdrowienie „Chwała Ukrainie” w połączeniu z salutem rzymskim wykonywanym prawą ręką zostało przyjęte przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) na wzór pozdrowienia faszystowskich i parafaszystowskich partii w Niemczech (NSDAP Adolfa Hitlera), we Włoszech (Narodowa Partia Faszystowska Benito Mussoliniego) oraz w Chorwacji (Ustasze Ante Pavelicia).

Powinniśmy zerwać stosunki dyplomatyczne z Ukrainą. To co się tam dzieje jest nie do przyjęcia.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz