Abp Marek Jędraszewski nie czuł się zobowiązany wsiąść udział w nabożeństwie pokutnym odprawionym podczas watykańskiej konferencji poświęconej pedofilii i nadużyciom seksualnym w Kościele katolickim.

Arcybiskup Marek Jędraszewski – to najważniejszy przedstawiciel polskiego Episkopatu – nie było go jednak na nabożeństwie pokutnym odprawionym podczas watykańskiej konferencji poświęconej pedofilii i nadużyciom seksualnym w Kościele katolickim.

Nazbyt często zachowywaliśmy milczenie, odwracaliśmy wzrok, unikaliśmy konfliktów – byliśmy nazbyt zadowoleni, by stawić czoła ciemnym stronom naszego Kościoła. (…) Nie daliśmy osobom ochrony, do której miały prawo, niszczyliśmy nadzieje, a osoby były poważnie gwałcone, zarówno w swoich ciałach, jak i duszach – mówił abp Philip Naameh, przewodniczący episkopatu Ghany. To on wygłosił kazanie podczas nabożeństwa pokutnego, „w którym Kościół przepraszał wszystkie ofiary wykorzystane seksualnie przez duchownych” i w którym arcybiskup Marek Jędraszewski nie czuł się zobowiązany wziąść udział.

Nabożeństwie przewodniczył papież Franciszek, a uczestniczyły w nim władze Kościoła. Jak się okazało, nie było na nim jednak abp. Marka Jędraszewskiego. Był jedynym spośród hierarchów (książąt Kościoła) zgromadzonych w Watykanie, który wyjechał przed zakończeniem uroczystości.

Gdzie się udał? Do Fatimy, gdzie w bazylice Trójcy Świętej przewodniczył mszy i wygłosił tam kazanie o sensie życia, „zmaganiach o dobro, miłość i wierność”. Bez żadnych odwołań do watykańskiej konferencji.

Dlaczego nieobecność abpa Jędraszewskiego wzbudziła tak duże zainteresowanie? Jako poznański biskup pomocniczy bronił abp. Juliusza Paetza, oskarżanego o molestowanie kleryków (kiedy sprawa wyszła na jaw, Jan Paweł II nałożył na abp. Paetza zakaz sprawowania funkcji biskupich).
media

Lobby pedofilskie trzyma się mocno w polskim Kościele katolickim.

Marek Jędraszewski (ur. 24 lipca 1949 w Poznaniu) – polski duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, biskup pomocniczy poznański w latach 1997–2012, arcybiskup metropolita łódzki w latach 2012–2017, arcybiskup metropolita krakowski od 2017, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski od 2014.

17 maja 1997 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i biskupem tytularnym Forum Popilii. Święcenia biskupie otrzymał 29 czerwca 1997 w archikatedrze poznańskiej. Głównym konsekratorem był Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Scire Christum” (Znać Chrystusa).

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz