W Watykanie rusza historyczny szczyt na temat walki z pedofilią.

„Ochrona nieletnich w Kościele” – to hasło rozpoczynającego się w czwartek 21 lutego w Watykanie szczytu zwołanego przez papieża Franciszka na temat walki z pedofilią. Podkreśla się, że to historyczne wydarzenie w Kościele, przełom i punkt zwrotny oczekiwany od lat.

Do Watykanu przybędą przewodniczący wszystkich episkopatów z całego świata oraz przełożeni generalni 12 zakonów męskich i 10 żeńskich. Łącznie obecnych będzie około 190 osób.

Swój przyjazd do Rzymu zapowiedziały delegacje stowarzyszeń ofiar pedofilii z wielu krajów. Watykan ogłosił, że uczestnicy szczytu spotkają się z niektórymi z nich i wysłuchają ich świadectw. Nie przewidziano natomiast osobnego spotkania papieża z ofiarami.

Franciszek zaznaczył, że cierpienie ofiar pedofilii jest „straszliwe”. Zatem, jak wyjaśnił, „biskupi muszą być tego świadomi i muszą wiedzieć, co mają robić, jaka jest procedura”.

Chodzi o to, by opracowano programy ogólne, które dotarłyby do wszystkich konferencji biskupich: co biskup musi zrobić; co musi zrobić arcybiskup metropolita; co musi zrobić przewodniczący konferencji episkopatu – oświadczył.

Papież przyznał jednak, że dostrzega nieco „zawyżone oczekiwania” wobec tego wydarzenia.

Musimy przełamać kodeks zmowy milczenia – podkreślił pochodzący z Malty arcybiskup Charles Scicluna z Kongregacji Nauki Wiary, od lat będący na pierwszej linii walki z pedofilią.

„Kościół musi być bezpiecznym miejscem” – mówiono w Watykanie.
media

Po owocach ich poznamy, jednak nie oczekiwałbym aby owocowanie było obfite a owoce smaczne… Kościół katolicki jest niereformowalny.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz