WHO – zatrzymać stosowanie antybiotyków u zdrowych zwierząt.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wystosowała kolejne oficjalne zalecenia dla rolników oraz przemysłu spożywczego. Najistotniejszym z nich jest powstrzymanie się od stosowania antybiotyków u zdrowych zwierząt – leki są stosowane bo stymulują ich wzrost i zapobiegają chorobom.

Motywacją dla decyzji jest nie tyle ograniczenie produkcji niezdrowego mięsa, co utrzymanie skuteczności antybiotyków w ogóle.

Bakterie oporne na antybiotyki są poważnym zagrożeniem dla całego świata. Naukowcy uważają, że nadużywanie lub niewłaściwe stosowanie leków może ostatecznie doprowadzić do powstania drobnoustrojów, których nie będziemy w stanie zniszczyć. Skutki odczuwamy już dzisiaj – istnieje kilka nowych rodzajów bakterii, które są odporne na większość z obecnie znanych antybiotyków.

„Brak skutecznych leków jest równie poważnym zagrożeniem dla ludzkości, co nagła i śmiertelna epidemia” (…) – „Jesteśmy zmuszeni do szybkich i konkretnych działań w wielu sektorach, aby zahamować wzrost drobnoustrojów opornych na leczenie” – powiedział dyrektor generalny WHO.

Tymczasem na całym świecie wykorzystuje się około 80% antybiotyków do szybszego i bardziej wydajnego hodowania zwierząt. Do tej pory bagatelizowano problem, twierdząc, że zwierzęta są szprycowane lekami, które nie mają wpływu na ludzkie zdrowie.

Jednak dowody naukowe wykazują na to, że nadużywanie antybiotyków u zwierząt może przyczyniać się do powstawania opornych na leczenie bakterii.

Ilość antybiotyków, które wstrzykuje się zwierzętom hodowlanym, stale rośnie, napędzana coraz większym popytem na mięso – czy uda się zmienić przyzwyczajenia hodowców tymi nowymi zaleceniami? Wydaje się to mało prawdopodobne.
media

Przebudzenie WHO, ciekawe gdzie byli do tej pory…

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz