Trump ogłosi stan wyjątkowy, by zdobyć fundusze na „Wielki Mur Trumpa” na granicy z Meksykiem.

Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell poinformował w czwartek 14 lutego, że prezydent Donald Trump podpisze ustawę finansową będącą kompromisem między republikanami i demokratami, ale ogłosi stan wyjątkowy, by zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem.

Trump podpisze ustawę, by uniknąć kolejnego zawieszenia funkcjonowania rządu (shutdownu), ale „w tym samym czasie ogłosi stan wyjątkowy i dałem mu do zrozumienia, że poprę deklarację stanu wyjątkowego” – powiedział McConnell po spotkaniu z prezydentem.

Biały Dom potwierdził wkrótce potem, że Trump ma zamiar wprowadzić stan wyjątkowy.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oznajmiła, że demokraci mogą podjąć kroki prawne, jeśli prezydent podejmie taką decyzję, która – jak podkreśliła – byłaby niebezpiecznym precedensem.

Trump mówił już wcześniej, że nie jest zadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między republikanami i demokratami w Kongresie, dzięki któremu przyjęto ustawę o finansowaniu resortu bezpieczeństwa narodowego i innych agencji federalnych do końca roku finansowego, czyli 30 września.

W ustawie przeznaczono na budowę umocnień na granicy z Meksykiem 1,37 mld dolarów zamiast 5,7 mld, których domagał się prezydent. Kompromis ma na celu uniknięcie kolejnego shutdownu, gdyż tymczasowe porozumienie w tej sprawie upływa 15 lutego.

Odrzucenie przez Kongres w grudniu żądania Trumpa w tej sprawie spowodowało bezprecedensowo długie, bo trwające aż 35 dni zawieszenie funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego.
media

Dzięki murowi Trump ma szansę zapisać się na kartach historii jako budowniczy „Wielkiego Muru Amerykańskiego Trumpa”, będzie prawie jak chiński…

Tak będzie wyglądać „Wielki Mur Trumpa”

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz