Drinki, aperitif i grzańce świata.

W roli głównej lub drugoplanowej – wódka czysta. Koktajle dla panów – bez wypełniaczy, wstrząśnięte, zatem bardziej wyraziste. Dla pań – mocniej rozcieńczone, zmieszane, ze słomką. Reguły są jednak po to, by je łamać.

Wszelkie koktajle alkoholowe, a więc również te z dodatkiem czystej wódki, dzielą się na małe, czyli short drinki , i duże – long drinki.

Short drinki mają objętość od 60 do 100 ml. Są mocniejsze od long drinków, ponieważ ich podstawę stanowią zazwyczaj mocne alkohole. Sporządza się je bez składników rozcieńczających, czasem dodaje się żółtko, cytrynę lub cukier. „Maluchy” najczęściej podajemy w szklaneczkach lub kieliszkach koktajlowych w kształcie rozszerzającego się ku górze stożka, bez słomki.

Long drinki to koktajle o dużej objętości – od 100 ml do 250 ml. W odróżnieniu od short drinków są orzeźwiające i zawierają mniej alkoholu – od 8 do 15 proc. Miksuje się je z dodatkiem dużej ilości soków owocowych, warzywnych lub coli, toniku czy wody sodowej. Pijemy je w wysokich szklankach koktajlowych z grubym dnem typu tumbler (160-300 ml) lub w prostych, najbardziej uniwersalnych typu highball (240-300 ml). Long drinki obowiązkowo podaje się ze słomką. Bardzo praktyczne jest położenie pod szklankę serwetki koktajlowej o średnicy 9-11 cm, wchłaniającej wilgoć ze zroszonego szkła.

Wódka wykorzystywana do long drinków nie musi być z najwyższej półki. Przy dużej ilości napoju rozcieńczającego jej smak jest i tak słabo wyczuwalny – podpowiada Patryk Le Nart, właściciel Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów. Podkreśla natomiast, że w przypadku short drinków warto inwestować w trunek klasy premium.

Wszystkie koktajle przygotuj bezpośrednio przed spożyciem, najlepiej na oczach gości. Muszą być odpowiednio zimne (średnio od 4 do 8°C – temperatura w lodówce). Pije się je niezbyt długo, gdyż ciepły napój traci smak i świeżość. Long drinki można pić nieco dłużej, zwłaszcza te z lodem.

Rodzaje rumu:

  • Lekki (light, silver, white) – słaby aromat, słodki smak. Baza koktajli;
  • Złoty (gold, amber) – starzony w dębowych beczkach (często po bourbonie);
  • „Korzenny” (spiced) – z dodatkiem przypraw, często karmelu;
  • Ciemny (dark, black) – o głębokiej barwie, długo starzony, pachnący. Można pić sam, ale jest świetny w drinkach;
  • Aromatyzowany (flavored) – z aromatami owocowymi (mango, cytrusy);
  • Mocny (overproof) – do 75% alkoholu;
  • Premium – bardzo stary, szlachetny.

Kto nie zna niebiańskiego smaku grzańca w mroźny zimowy dzień, ten chyba nigdy nie zmarzł naprawdę.

To tyle tytułem maleńkiego wstępu. 😉

Elektryczna mirabela 

Ćwierć kilo mirabelek myjemy, drylujemy i miksujemy. Z mirabelkowym musem mieszamy rozbity na miazgę lód, wkładamy do szklanek i uzupełniamy wódką w proporcjach zależnych od upodobań.
Bloody Mary 

Do wysokiej szklanki wrzucamy 3 kostki lodu, wlewamy 100 ml wódki, 200 ml soku pomidorowego, kilka kropel angostury (gorzka wódka). Dodajemy po szczypcie soli i pieprzu, delikatnie mieszamy. Lód wyjmujemy, na wierzch drinka wkrapiamy kilka kropel tabasco.
Caipiroska 

Umytą i sparzoną limonkę kroimy na ćwiartki, wrzucamy do szklanki i rozgniatamy. Dodajemy 2-3 łyżeczki brązowego cukru, wlewamy 50 ml cachaçy (brazylijska wódka z trzciny cukrowej), wsypujemy kruszony lód (do 2/3 wysokości szklanki) i starannie mieszamy.
Śnieżna kula 

W shakerze mieszamy 40 ml wódki, 40 ml likieru advocat i 3-4 pokruszone kostki lodu. W szklance dopełniamy spritem.
Wściekły pies 

Do kieliszka wlewamy najpierw 10 ml soku malinowego i kilka kropli tabasco. Potem, delikatnie i powoli - 10 ml wódki.
Mieszanka piorunująca 

Butelkę dobrego wytrawnego białego wina z Chile wlewamy do szklanej wazy i dolewamy 1/2 litra wódki. Dodajemy sok z dwóch cytryn i dużo kruszonego lodu. Wstawiamy na godzinę do zamrażarki.
Los Angeles 

Brzeg szklanki do long drinków nacieramy sokiem z cytryny i zanurzamy w cukrze. Do shakera wkładamy 4 kostki lodu i wlewamy: 40 ml wódki, 20 ml likieru pomarańczowego, po 20 ml soku pomarańczowego, grejpfrutowego, ananasowego i z marakui, 10 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny, 20 ml grenadiny; wrzucamy 1/4 cytryny i 1 łyżeczkę cukru. Shaker potrząsamy przez 15 sekund. Zawartość shakera przecedzamy do szklanki, do której wcześniej włożyliśmy z 3 kostki lód.
Podajemy ze słomką.
White Russian 

30 ml wódki, 20 ml likieru kawowego (np. Kahlua) oraz kilka kostek lodu umieszczamy w szklanicy barmańskiej i mieszamy. Gotowy drink przelewamy do kieliszka koktajlowego. Dopełniamy 10 ml dobrze schłodzonej śmietanki kremówki lub tłustego mleka.
Cucumber Martini 

Pół obranego i drobno pokrojonego ogórka wkładamy do shakera i rozgniatamy na purée. Dodajemy kilka kostek lodu oraz 5 ml syropu z cukru trzcinowego (cukier rozpuszczamy w gorącej wodzie w proporcji 1:1 i studzimy). Dolewamy 45 ml wódki. Całość wstrząsamy przez 10 sekund i przecedzamy do koktajlowego kieliszka.
Byczy strzał 

Bulion, np. Campbell mieszamy z wódką (najlepsza jest 45-proc. kartoflana). Proporcje według uznania. Dodajemy trochę tabasco, soku z limonki i odrobinę soli. Mokry brzeg szklanki zanurzamy w soli i wlewamy do niej drinka. Dodajemy plasterek limonki do dekoracji.
 Cosmopolitan, który niezwykle pobudza zmysł smaku. 

60 ml wódki czystej,
30 ml cointreau,
30 ml soku żurawinowego,
sok z połowy limonki.
Cosmopolitan przygotowujemy, mieszając w shakerze z lodem wszystkie składniki. Podajemy w kieliszku koktajlowym.
 Andy Specjał. 

40 ml martini bianco,
40 ml ginu,
7-8 listków świeżej mięty,
3-5 cząstek limonki,
kruszony lód,
splash (chlust) sprite'a.
W szklaneczce do whisky ugniatamy limonkę z listkami mięty. Na to wsypujemy kruszony lód, wlewamy Martini Bianko i gin. Na koniec dolewamy Sprite'a.
Vodka Martini 

1 część martini extra dry
3 części wódki
Zmieszaj składniki (dla Bonda wstrząśnij) i podaj z zieloną oliwką.
Canaletto 

1 część soku z malin
3 części wina musującego prosecco
Zmiksuj maliny z dwiema łyżeczkami cukru, odrobiną soku z cytryny, kilkoma kroplami wody i pokruszonym lodem. Dodaj schłodzone Prosecco.
Tintoretto 

1 część soku ze świeżych granatów
3 części wina musującego prosecco
Wyciśnij granaty bezpośrednio do szklanki. Dodaj schłodzone Prosecco.
 Klasyczne Daiquiri (przepis niezmieniony od 1898 r.) 

60 ml złotego rumu
sok z połowy limonki
1 łyżeczka syropu cukrowego (cukier z wodą w proporcji 1:1)
Wszystkie składniki wymieszaj w shakerze i przecedź do kieliszka koktajlowego (takiego jak do martini). Jeden z koktajli najczęściej serwowanych w barach całego świata.
 KNICKER-BOCKER 

60 ml białego rumu
15 ml creme de framboise (likieru malinowego)
15 ml curacao (likieru pomarańczowego
kilka kropli świeżo wyciśniętego soku z cytryny
cząstka ananasa do dekoracji
Wymieszaj wszystkie składniki w shakerze i przecedź do rozszerzającego się kieliszka koktajlowego.
 GLEN'S MOJITO 

1 limonka
listki mięty
2 łyżeczki brązowego cukru
mały kawałek świeżej chili
60 ml złotego rumu oraz: piwo imbirowe
kruszony lód
strączek chili i gałązka mięty do dekoracji ew. kilka kropli tabasco
Wymieszaj sok z limonki z cukrem, posiekaną chili i rumem oraz listkami mięty (weź ich tyle, ile lubisz). Wlej do wysokiej szklanki koktajlowej. Dodaj pokruszony lód, dopełnij piwem imbirowym. Szklankę udekoruj gałązką mięty i strączkiem chili.
 DARK AND STROMY 

15 ml ciemnego rumu
120 ml piwa imbirowego
cząstka limonki lub cytryny
Wymieszaj w wysokiej szklance rum i piwo, brzeg udekoruj cytryną lub limonką.
 FLORIDITA 

45 ml białego rumu
15 ml słodkiego wermutu
5-8 kropli creme de cacao
5-8 kropli grenadiny
sok z 1/2 limonki
Wymieszaj w shakerze wszystkie składniki i przecedź do wysokiej szklanki.
 MULATA 

1 łyżka cukru
8 ml soku z limonki
15 ml creme de cacao (ciemnego)
8 ml soku z grejpfrutów (niesłodzonego - najlepiej świeżo wyciśniętego)
45 ml ciemnego rumu
Zmiksuj w blenderze wszystkie podane składniki z garścią pokruszonego lodu i podawaj w niskiej szklaneczce lub w kieliszku koktajlowym.
 Grog 
na 1 porcję

60 ml brązowego rumu
1 kostka cukru
3 goździki
kawałek (2-3 cm) cynamonu
1 łyżka soku z cytryny
1 plasterek cytryny
wrząca woda
Wszystkie składniki (oprócz wrzątku) wlej do kubka lub niskiej szklanki o pojemności 250 ml. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Zostaw łyżeczkę w kubku i wlej tyle wrzącej wody, aby kubek był prawie pełny. Podawaj od razu.
Marynarze Royal Navy dostawali po pół pinty rumu (ok. szklanki) dwa razy dziennie. Nie pili od razu, tylko chomikowali, aby po 2-3 dniach upić się porządnie. W 1740 roku admirał Vernon ukrócił te praktyki, dolewając biedakom wody do rumu. napój ten nazwano grogiem od przezwiska Old Grog, które nosił admirał.
 Gluhwein - grzane wino 
na 1 litr

1 litr wytrawnego czerwonego wina
1 cytryna
2 kawałki cynamonu
3 goździki
3 łyżki cukru
szczypta kardamonu
Mocno podgrzej (ale nie gotuj!) czerwone wino. Umyj i sparz cytrynę, pokrój ją w cienkie plasterki, dodaj do gorącego wina razem z pozostałymi składnikami. Podgrzewaj jeszcze jakieś 5 minut, zdejmij z ognia, przykryj i odstaw na godzinę. Przed podaniem mocno podgrzej jeszcze raz (ale nie gotuj!) i przecedź przez gęste sitko do ogrzanych kamionkowych lub porcelanowych kubeczków.
 Grzane wino wzmocnione z cytrusami 
na 1 litr

- 2 limonki
- 2 pomarańcze
- 1 butelka (750 ml) mocnego czerwonego wina
- 300 ml brandy
- 1/2 szklanki cukru pudru
- gałka muszkatołowa
- goździki
- 4 kawałki cynamonu
Umyj i sparz pomarańcze i limonki, pokrój je w plastry. Mocno podgrzej wino, dodaj owoce, goździki i szczyptę gałki muszkatołowej. Podgrzej bardzo mocno, nie dopuszczając jednak do wrzenia, wsyp cukier, wymieszaj. Grzane wino wlej do kubków, do każdej porcji włóż kawałek cynamonu.
 Poncz angielski 
na 2 litry

- cienko obrana skórka z dużej cytryny, pokrojona na mniejsze kawałki
- 1 szklanka brązowego cukru
- 2 szklanki ciemnego rumu
- 1/2 szklanki brandy
- sok z 3 cytryn
- 4 szklanki wrzącej wody
- ew. więcej cukru do smaku
Wymieszaj w rondlu rum z cukrem, skórką z cytryny i brandy. Mocno podgrzej na małym ogniu. Ostrożnie, aby się nie oparzyć, podpal poncz długą zapałką. Gdy płomień zgaśnie, dodaj sok z cytryny i gorącą wodę. Jeśli chcesz, dosłódź do smaku. Ustaw poncz na maluteńkim ogniu, przykryj i podgrzewaj, nie doprowadzając do wrzenia, jakieś 10 minut. Wyjmij skórkę cytrynową, poncz odstaw na 3 godziny (możesz też wstawić go na noc do lodówki. Przed podaniem podgrzej prawie do wrzenia, wlej do szklanej wazy. Podawaj w małych okrągłych kubkach z uszkiem.
 Posset wiktoriański 
na 3 szklanki

- 1/8 łyżeczki olejku migdałowego
- 1/2 l mleka
- 1/2 łyżeczki skórki otartej z cytryny
- 1/4 szklanki cukru 1 białko
- 1/4 szklanki brązowego rumu
- 1/2 szklanki brandy
Podgrzej mleko ze skórką cytrynową, cukrem i olejkiem migdałowym. Gdy zacznie kipieć, zdejmij z ognia. Dodaj ubite na pianę białko i delikatnie wymieszaj. Na koniec wlej rum i brandy. Podaj w szklance lub porcelanowym kubku.
 Mulled cider 
na 1,5 litra

- 6 szklanek soku jabłkowego lub cydru
- 1/2 butelki (375 ml) calvadosu lub applejacka (winiaku jabłkowego)
- 3/4 szklanki brązowego cukru
- 3 kawałki cynamonu (po 5 cm)
- 1/2 łyżeczki goździków
- 1/2 łyżeczki ziaren ziela angielskiego
Na kawałku gazy ułóż goździki, ziele angielskie i cynamon, zwiąż białą bawełnianą nitką, tak aby powstał woreczek. Wlej sok jabłkowy do emaliowanego rondla, włóż woreczek z przyprawami i wsyp cukier. Zagotuj, często mieszając. Zmniejsz ogień, podgrzewaj jeszcze 10 minut, mieszając od czasu do czasu. Wlej calvados, podgrzewaj, nie gotując, jeszcze minutę. Wyjmij woreczek z przyprawami, a napój wlej do podgrzanych kubków i podawaj póki gorący.
 Grzane piwo po angielsku 
na 2,5 litra

- 6 małych jabłek
- 6 łyżeczek brązowego cukru
- 1/2 szklanki bardzo drobnego białego cukru
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- po 1/4 łyżeczki mielonego imbiru oraz startej gałki muszkatołowej
- po 3/4 szklanki soku pomarańczowego i żurawinowego
- 1 l ciemnego angielskiego piwa
Wydrąż jabłka, usuwając gniazda nasienne, ale nie rozcinając owoców. Do środka każdego jabłka wsyp łyżeczkę brązowego cukru. Ułóż je na blasze, na dno wlej wodę do wysokości 1/2 cm. Piecz 30 minut do miękkości w temp. 175°C. Wymieszaj biały cukier i przyprawy, dodaj oba soki i piwo, podgrzewaj 15 minut, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Gorący napój wlej do metalowej wazy do ponczu, włóż do środka upieczone jabłka. Podawaj od razu w kubkach lub szklankach z grubego szkła.
 Grzane piwo po staropolsku 
na 1 litr

- 2 butelki (po 1/2 l) jasnego piwa
- kawałek cynamonu
- 3-4 goździki
- 2-3 żółtka
- 3-4 łyżki cukru
Mocno podgrzej (ale nie gotuj!) piwo z cynamonem i goździkami. Utrzyj na kremową, puszystą masę żółtka z cukrem. Powoli, stale ucierając, wlewaj do żółtkowej masy gorące piwo. Przykryj i podgrzewaj na malutkim ogniu, nie doprowadzając do wrzenia, aż napój lekko zgęstnieje.
Podawaj w porcelanowym dzbanku lub w kubkach albo filiżankach z grubego szkła. Klasycznym dodatkiem do grzanego piwa jest twaróg pokrojony w kostkę.
 Glogg 
na 2,5 litra

- 1 pomarańcza
- 1 kawałek imbiru
- po 1 l wytrawnego i słodkiego czerwonego wina
- 1 szklanka słodkiego wermutu
- 1 łyżka angostury (gorzkiej wódki )
- 20 dag rodzynek
- nieco kardamonu
- 5 goździków
- 1 nieduży kawałek cynamonu
- 150 ml wódki
- 20 dag cukru
- 20 dag obranych migdałów
Pomarańczę sparz, pokrój w plasterki. Obierz imbir. Wymieszaj wino wytrawne ze słodkim, dodaj wermut, angosturę, rodzynki, pomarańczę, kardamon, goździki, imbir i cynamon. Przykryj, odstaw na 12 godzin. Dodaj wódkę i cukier, zagotuj, mieszając. Wsyp migdały, pij od razu.
 Hot Toddy 
na 1 porcję

- 1 łyżka miodu
- mocna, gorąca, świeżo zaparzona herbata
- 90 ml brandy
- 1 plasterek cytryny
Bardzo gorącą herbatę wlej do wysokiej szklanki - do 3/4 wysokości. Dodaj miód, wymieszaj. Wlej brandy, wymieszaj ponownie. Wrzuć cytrynę i pij póki gorące.
 Bombardino 
na 2/3 litra

- 160 ml ajerkoniaku
- 80 ml whisky (irlandzkiej)
- 40 ml brandy (w oryginale Vecchia Romagna)
- 400 ml gorącegomleka
- szczypta cynamonu
- 8 łyżeczek brązowego cukru
- bita śmietana
Dobrze wymieszaj ajerkoniak z whisky i brandy oraz cukrem. Wlej gorące mleko, jeszcze raz wymieszaj (a najlepiej krótko ubij mikserem albo trzepaczką, którą spieniasz mleko do cappuccino). Gotowy napój wlej do szklaneczek z grubego szkła (powinny mieć po 170 ml pojemności), każdą porcję udekoruj bitą śmietaną i oprósz po wierzchu cynamonem.
Zamiast ajerkoniaku możesz użyć likieru o nazwie bombardino, który produkuje się na południu Tyrolu. Ten likier możesz także podawać na zimno.
 Bawarka 
na 1 litr

- 8 żółtek
- szczypta soli
- 1/2 szklanki cukru 2 szklanki brązowego rumu (podgrzanego, ale nie zagotowanego)
- 1 szklanka bardzo mocnej gorącej herbaty
-1 szklanka gorącego mleka
Utrzyj żółtka ze szczyptą soli na jasnokremową, puszystą masę. Powoli, stale ucierając, wsypuj cukier. Gdy masa zrobi się gęsta i nie będzie w niej kryształków cukru, powoli dodaj - nie przerywając ucierania! - rum, herbatę i mleko. Bawarkę wlej do wazy na poncz opłukanej gorącą wodą. Możesz podawać ją w szklankach z uszkiem lub kubkach.
 Watykan 

- wódka
- sok z limonki
- sos tabasco gold
Dobrze zmrożoną czystą wódkę wlewamy do oszronionego kieliszka, tak by napełnić go niemal do połowy. Dopełniamy go sokiem z limonki, na koniec wlewamy kilka kropel tabasco gold.
 Manhattan 

- 50 ml whisky
- 25 ml słodkiego vermouthu
- kropla angostury bitters
Do szklanki z lodem wlać whisky, vermouth i bitters. Zamieszać, aż alkohol się schłodzi. Podawać ze skórką cytryny.
Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz