Zgrzyta w niemieckiej gospodarce, nadchodzą chudsze lata.

Po okresie rekordowych wpływów budżetowych Niemcy muszą nastawić się na chudsze lata. Jak podała agencja DPA, powołując się na wyliczenia resortu finansów, w nadchodzących latach w budżecie może zabraknąć nawet 25 miliardów euro. To efekt nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, a co za tym idzie niższych wpływów z podatków, a także drogich inwestycji zaplanowanych już przez rząd wielkiej koalicji.

Z informacji wynika, że resortowi finansów zabraknie do 2023 roku w sumie 24,7 mld euro. Minister finansów ostrzegł pozostałych ministrów, że nie obędzie się bez oszczędności. Tylko w ten sposób uda się zrealizować planowane programy i inwestycje. Resort zastrzegł jednocześnie, że nie zamierza zaciągać nowych długów.

Oznacza to, że nowe inicjatywy rządu Niemiec będzie można sfinansować tylko poprzez oszczędności w innych dziedzinach. Nie ma wolnych środków choćby na tak zwany pakt cyfrowy dla szkół w Niemczech. Aby go sfinansować, trzeba będzie zacisnąć pasa w innych obszarach.

Niemiecka media zauważają, że zapewne doprowadzi to do większych napięć w rządzącej Niemcami chadecko-socjaldemokratycznej koalicji. Na finansowanie czekają bowiem niezwykle drogie projekty, jak choćby wycofanie z wydobycia węgla brunatnego czy pomysł wprowadzenia emerytury podstawowej.

Tylko na wsparcie regionów, w których zamykane będą kopalnie odkrywkowe, rząd Niemiec chce przeznaczyć w nadchodzących latach do 40 mld euro.

Niemiecki rząd szacuje, że wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku zaledwie 1 procent. Jeszcze w jesiennej prognozie spodziewano się wzrostu PKB rzędu 1,8 procent.
media

To co dzieje się w Niemczech, odbija się na naszej gospodarce i dlatego jest się czym martwić.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz