Jest afera w świecie muzułmańskim, Nike wyprodukowało buty Air Max 270 z napisem na podeszwie przypominającym słowo Allah po arabsku, które z pewnością zostanie zadeptane, zatarte i zabłocone.

Muzułmanie nie zgadzają się na logo umieszczone na podeszwie obuwia. Zdaniem przeciwników najnowszego produktu od Nike, godzi on w dobro oraz tożsamość religijną muzułmanów. Wzywają firmę Nike do tego, by wycofała „bluźniercze” buty ze sklepów na całym świecie.

Muzułmanie twierdzą, że to nie pierwszy raz kiedy Nike umieściło podobne logo na butach. W 1997 roku miała miejsce podobna sytuacja i wtedy firma wycofała partię butów Air Bakin, ponieważ wzór płomienia na butach przypominał słowo Allah. Firma musiała wycofać 38 000 par butów na całym świecie i przekazać 50 000 dolarów islamskiej szkole podstawowej w Stanach Zjednoczonych.

Rzecznik prasowy Nike wyjaśnia, że logo to nic innego jak „stylizowana” wersja znaku towarowego Air Max. „Nike szanuje wszystkie religie i poważnie traktuje obawy tej natury. Logo AIR MAX zostało zaprojektowane jako stylizowana reprezentacja znaku towarowego AIR MAX firmy Nike. Ma odzwierciedlać tylko markę AIR MAX. Wszelkie inne skojarzenia są niezamierzone” – czytamy w oświadczeniu.
media

Uważam, że nie może być mowy o celowym umieszczeniu imienia Allaha na butach. Jest to jedynie przypadkowe i dość mocno naciągane podobieństwo kształtów, które w oderwaniu od kontekstu nic nie znaczy. Tego typu sytuacje pokazują jednak, jak bardzo islamski fanatyzm odciska się na naszym życiu.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz