Rangę dyplomatyczną unijnego przedstawicielstwa w USA obniżono z państwa członkowskiego do organizacji międzynarodowej.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa obniżyła rangę dyplomatyczną przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Waszyngtonie.

Zgodnie z decyzją Departamentu Stanu rangę dyplomatyczną unijnego przedstawicielstwa obniżono z państwa członkowskiego do organizacji międzynarodowej.

Nie wiemy dokładnie, kiedy nastąpiła ta zmiana, bo tak się złożyło, że Amerykanie „zapomnieli” nas o niej poinformować – potwierdził unijny urzędnik. Dodał, że nie zostało to dobrze przyjęte w Brukseli, a cała sprawa i reakcja UE są jeszcze omawiane.

W Brukseli domyślają się, że zmiana mogła nastąpić pod koniec października lub na początku grudnia.

Po odkryciu zmiany unijni dyplomaci poprosili Departament Stanu o wyjaśnienie. – Usłyszeliśmy, że zapomnieli nas poinformować, a taką decyzję podjęto, bo najwyraźniej ich szef protokołu uważa, że jest słuszna – powiedział cytowany dyplomata UE. Pod koniec grudnia Departament Stanu potwierdził swoją decyzję.

Decyzja o obniżeniu rangi dyplomatycznej przedstawicielstwa UE wpisuje się w uważaną za antyunijną postawę administracji Trumpa.
media

Faktem jest, że UE nie jest żadnym państwem i chyba nigdy nim nie zostanie. Organizacją międzynarodową też nie jest, to gospodarczo-polityczny związek, ni pies ni wydra… Jedno natomiast jest pewne, że UE musi jak najszybciej zmienić politykę wobeć Rosji, bo innej drogi do bezpiecznej i bogatej Europy nie ma.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz