Kobiety w Arabii Saudyjskiej będą musiały dowiedzieć się, że ich mąż właśnie się z nimi rozwiódł. Przewiduje to nowe prawo, które właśnie weszło w życie.

Arabia Saudyjska jest jedyną z ostatnich enklaw męskich szowinistycznych świń na świecie. Prawa kobiet w tym kraju są bardzo ograniczone. Dotychczas wielokrotnie zdarzało się, że kobieta nie wiedziała, iż sąd postanowił o jej rozwodzie.

Jak twierdzi minister sprawiedliwości Arabii Saudyjskiej, nowe przepisy sprawią, że rozwody będą bardziej transparentne. Często zdarza się, że mężczyzna wnosi do sądu o rozwód, a sąd orzeka o nim bez obecności samej zainteresowanej. Teraz sądy będą musiały powiadomić kobietę o rozwodzie, choćby SMS-em. Dzięki temu, będzie mogła w porę zadbać o alimenty.

To niewielka zmiana w sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. W tym konserwatywnym, muzułmańskim męskim królestwie dopiero od ubiegłego roku kobietom wolno prowadzić samochód. W ubiegłym roku w ramach liberalizacji przepisów otwarto też pierwsze kina w kraju, a kobiety dostały zezwolenie na oglądanie meczy piłkarskich.

Kobiety w tym męskim królestwie nadal nie mogą samodzielnie starać się o paszport, wyjeżdżać za granicę czy otwierać kont bankowych.
media

Twarzą tych „rewolucyjnych” zmian jest zleceniodawca morderstwa niewygodnego dziennikarza w saudyjskiej ambasadzie w Stambule, następca tronu Muhammad bin Salman. Ludzki pan, c’nie?

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz