Nie ma przesłanek do założenia, iż seksualne molestowanie małoletnich przez duchownych Kościoła katolickiego to kwestia zamknięta w przeszłości i przezwyciężona.

W zamówionym przez Konferencję Episkopatu Niemiec raporcie, sporządzonym przez konsorcjum badawcze uniwersytetów w Mannheim, Heidelbergu i Giessen, wskazano, że co najmniej 1670 duchownych w Niemczech molestowało swoich małoletnich podopiecznych w latach 1946-2014.

Poinformowano, że w latach 1946-2014 zaprotokołowano 3677 przypadków molestowania seksualnego, których dopuściło się łącznie 1670 duchownych. Ofiarami byli w większości niepełnoletni chłopcy.

Ponad połowa ofiar nie miała więcej niż 13 lat. W co szóstym przypadku doszło do różnych form gwałtu. Trzy czwarte wszystkich ofiar pozostawało ze sprawcami w relacji kościelnej bądź duszpasterskiej.

Autorzy raportu napisali też, że nie ma przesłanek do założenia, iż seksualne molestowanie małoletnich przez duchownych Kościoła katolickiego to kwestia zamknięta w przeszłości i przezwyciężona. Zaznaczyli, że seria przypadków molestowania trwała do końca okresu objętego badaniem.

Dla odmiany, niemiecki kardynał Walter Brandmueller uważa, że oburzenie, jakie wywołuje skandal z molestowaniem seksualnym w Kościele katolickim, jest hipokryzją. Jego zdaniem skandal ten odzwierciedla to, co dzieje się w całym społeczeństwie.

Za oderwanie od rzeczywistości kardynał Brandmueller uznał zapominanie bądź przemilczanie tego, że 80 proc. przypadków molestowania w środowisku kościelnym dotyczyło młodocianych chłopców, a nie dzieci.

Oświadczył też, że jest statystycznie udowodnione, iż istnieje związek między molestowaniem a homoseksualizmem. Zdaniem kardynała homoseksualiści nie powinni zostawać księżmi, z tej prostej przyczyny, że skłonności homoseksualne są bardzo trudne do przezwyciężenia.

Kardynał Brandmueller należy do grupy konserwatywnych kardynałów, którzy często rzucali wyzwania także papieżowi. Jest uważany za jednego z najostrzejszych krytyków modernizacji Kościoła prowadzonej przez papieża Franciszka.
media

Kościół katolicki gnije od środka a lobby pedofilskie wśród duchownych trzyma się mocno. Co czeka Kościół katolicki po Franciszku?

Nie wszyscy księża to pedofile, papież Franciszek uznał to za cud…

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz