Kot każdego dnia okazuje, że cię kocha.

Koty nie należą do najbardziej wylewnych zwierząt. Zdarza się nawet, że ich właściciele mają żal, że nie okazują przywiązania i radości tak jak np. psy. Ponieważ jednak koty nigdy nie były zwierzętami stadnymi, nie wykształciły odruchów i zachowań jednoznacznie demonstrujących sympatię i przyjaźń. Nie znaczy to jednak, że nie potrafią ich okazać. Oto 10 sposobów, w jakie twój kot każdego dnia okazuje, że cię kocha.

Mruczenie

To jeden z najbardziej charakterystycznych, poza miauczeniem, dźwięków wydawanych przez koty. Powszechnie uznaje się, że mruczenie zawsze oznacza zadowolenie. Warto wiedzieć, że tak nie jest, koty mruczą w różnych sytuacjach. Na przykład kocica robi to, by uspokoić małe, młode kociaki mruczą, gdy chcą się bawić, mruczeniem jeden zwierzak daje sygnał drugiemu, że ma pozytywne zamiary. Mruczenie może też oznaczać coś niepokojącego, np. strach lub ból. Jeśli jednak kot mruczy w twojej obecności i robi to w charakterystyczny, „zadowolony” sposób, np. kiedy leży zwinięty u twoich stóp lub na kolanach, możesz być pewien, że robi to po to, by okazać uczucie i oznajmić „naprawdę cię lubię”.

Ocieranie

Czy zdarza się, że twój czworonożny przyjaciel z lubością ociera się o ciebie lub „przytula” do twojego policzka? A więc jest się z czego cieszyć – masz kota, który cię kocha. Wzdłuż ogona i przy jego podstawie, po obu stronach głowy, na wargach, brodzie, obok genitaliów i pomiędzy przednimi łapami kot ma gruczoły zapachowe, którymi znaczy swój teren. Przytulanie i ocieranie możesz więc traktować jako „oznaczenie cię” na przyjaciela. Przy okazji kot zostawia na tobie swój zapach na wypadek, gdyby jakiś intruz chciał mu cię odebrać.

Zdarza się też, że koty uderzają ludzi łepkiem, wygląda to trochę jak popularny „baranek”. Ten gest nie powinien wywoływać niepokoju, to wyraz akceptacji dla ciebie.

Turlanie

Czy twój kot kładzie się przed tobą na grzbiecie, wyciąga łapki i turla się? W ten sposób okazuje ci całkowite zaufanie. Odsłania brzuch, jedno ze swoich najbardziej delikatnych miejsce, wierząc, że nie zrobisz mu krzywdy. Jak reagować w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy pamiętać, że turlanie nie oznacza prośby, by drapać czy „tarmosić” delikatny brzuch kota. Na takie zachowanie zareaguje on gwałtownym sprzeciwem, może nawet ugryźć lub podrapać. Gdy kot turla się przed tobą, możesz go delikatnie pogłaskać po głowie lub pyszczku, pobawić się z nim, albo po prostu ucieszyć się z wyznania, które w kocim języku oznacza mniej więcej „jesteś fajny, lubię cię”.

Ugniatanie

To zachowanie jest pozostałością po czasach wczesnej młodości. Małe kotki ugniatają sutki matki, by pobudzić je do wytwarzania mleka. Ten gest jest kojarzony także z zadowoleniem i bezpieczeństwem, jeśli więc zdarza się, że twój kot „ugniata”, na przykład leżąc na twoich kolanach, mówi ci w ten sposób, że jest zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. Odruchowi ugniatania czasem może towarzyszyć ślinienie się. To także pozostałość po okresie niemowlęcym, kiedy kociak był karmiony przez matkę.

Przynoszenie ofiary

Nie przez wszystkich jest to lubiane. Zwłaszcza kobiety mają problem z zaakceptowaniem zachowania, na które istnieje co najmniej kilka wytłumaczeń. Najpopularniejsze z nich mówi, że zwierzę przynosi swoją ofiarę jako prezent dla kogoś, kogo kocha, a więc w takiej sytuacji opiekun powinien się czuć doceniony. Inna z teorii głosi, że kot uważa swojego właściciela za nie najlepszego łowcę i w ten sposób chce mu pokazać, jak należy polować. Niektórzy z kolei twierdzą, że zwierzę przynosi efekt swoich łowów w miejsce, w którym najczęściej jada i w którym czuje się bezpiecznie. Jedno jest pewne – to zachowanie należy łączyć z miłością, troską i przywiązaniem, więc nawet jeśli go nie lubisz, powstrzymaj się od okazywania niezadowolenia czy tym bardziej karania zwierzęcia.

Powolne zamykanie oczu

Oczy, nazywane czasem zwierciadłem duszy, odgrywają ważną rolę także u kotów. Już sam fakt, że są nieproporcjonalnie duże w porównaniu do pyszczka, świadczy o tym, że spełniają kilka ważnych funkcji. Wyczytasz w nich, czy twój kot jest przestraszony (mocno otwarte oczy i rozszerzone źrenice), agresywny (oczy zwężone), czy spokojny i zrelaksowany. Ten ostatni stan rozpoznasz po tym, że pupil będzie powoli otwierał i zamykał oczy. To oznaka, że czuje się pewnie i bezpiecznie. Jeśli więc kot siedzi na twoich kolanach z delikatnie przymkniętymi oczami i powoli porusza powiekami – oznacza to, że jesteś dla niego dobrym opiekunem.

Spanie

To dosyć przewrotny sposób na okazanie przywiązania. Prawdą jest jednak, że koty są śpiochami, niektóre z nich potrafią drzemać nawet 16 godzin na dobę. Śpiące zwierzę jest bezbronne, dlatego koty starannie wybierają przestrzeń na drzemkę. Zdarza im się wciskać się w małe, pozornie niewygodne miejsca. Robią to, by ograniczyć możliwości ewentualnego ataku. Wiedzą, że jeśli mają za sobą np. ścianę, nikt nie zaatakuje ich od tyłu. Gdy więc kot kładzie ci się na kolanach, albo zdarza mu się zasypiać u twoich stóp, pokazuje, że w twoim towarzystwie czuje się naprawdę bezpiecznie.

Lizanie

Czy zdarza się, że kociak liże ci twarz, dłonie lub włosy? Nie dla każdego jest to miłe, choć jednocześnie trudno wyobrazić sobie zwierzęcego opiekuna, któremu przyjemności nie sprawia delikatne lizanie po rękach. I słusznie, bo zwierzak w ten sposób okazuje swoje przywiązanie i radość. To jedno z jego pierwszych doznań – jako mały kociak, zanim jeszcze otworzył oczy, był lizany i myty przez matkę.

Delikatne gryzienie

Czasem kot bierze kawałek skóry człowieka w swoje zęby i przez chwilę ją przytrzymuje. Najczęściej robi tak z przedramieniem, policzkiem, palcem, a nawet nosem. Ten gest jest delikatny i nie wywołuje bólu – kot nie chce nas ugryźć, tylko pocałować, oczywiście na swój, koci sposób. W ten sposób zwierzę wskazuje, że czuje się kochane. Najczęściej po takim „pocałunku” następuje lizanie.

Ogon uniesiony do góry

Ogon służy kotu do oznajmiania, jaki ma humor. Jeśli chcesz wiedzieć jak się czuje twój pupil, obserwuj jego ogon. Uniesiony oznacza spokój i zadowolenie. Jeśli więc kociak biegnie na twoje powitanie z podniesionym do góry ogonem możesz być spokojny – nie dość, że ma dobry humor, to jeszcze okazuje, że cieszy się na twój widok. Możesz czuć się jak prawdziwy szczęściarz – twój kot naprawdę cię kocha i właśnie pokazuje ci, że z nikim nie jest mu tak dobrze jak z tobą.
media.pl

Mówią że świat dzieli się na tych co kochają koty i na tych co jeszcze o tym nie wiedzą. Bo kot naszym przyjacielem jest…

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz