Marsili – wulkan który może zniszczyć Italię.

Nigdy nie wysyłał żadnych niepokojących sygnałów, ale jego ściany są kruche, a on sam jest aktywny. Włoski wulkan Marsili może wybuchnąć w każdej chwili, a lawa, która przez lata się w nim zbierała, może wywołać potężne tsunami. Zagrożonych jest wiele regionów Włoch.

Marsili to podwodna góra, której wierzchołek znajduje się 450 m pod taflą wody. U podstawy ma 70 km długości, 30 km szerokości i 3 km wysokości. Znajduje się na Morzu Tyrreńskim, w odległości 150 km od Kampanii, na południowy zachód od Neapolu.

O jego istnieniu naukowcy wiedzą od lat 50. ub. wieku, ale do tej pory go nie badali. „W końcu rozmieściliśmy na nim sprzęt pomiarowy i najnowsze dane pokazują, że rzeczywiście wulkan jest aktywny” – powiedział włoski wulkanolog z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii.

Lawa, rozrywając ściany wulkanu może wywołać fale tsunami, które uderzą w wybrzeża: Kampanii, Kalabrii i Sycylii – dodał wulkanolog. Wcześniej podobne ostrzeżenie wystosował szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Ostrzegał, że erupcja wulkanu może nastąpić w każdej chwili.

Analiza danych wykazała, iż od wielu lat w komorze magmowej stale zbiera się lawa. „Jeżeli dojdzie do wybuchu, to może powstać tsunami, które uderzy w większość, jeśli nie całe południowe Włochy” – powiedział ekspert. Dodał, że nie ma sposobu, by przewidzieć, jak wielkie tsunami może wywołać taka erupcja.

W przeciwieństwie do wyspowego wulkanu Stromboli w pobliżu Sycylii, wulkan Marsili nie wybuchał we współczesnej historii, co powoduje, że jego erupcja może być groźna – powiedział. Stałe wybuchy wulkanów uwalniają bowiem energię i ciśnienie zarówno w przypadku Stromboli, jak i Etny, zlokalizowanych w największej w Europie aktywnej strefie wulkanicznej.
media

Kwestie związane ze światem super wulkanów są systematycznie spychanie w cień, jak gdyby te twory przyrody nie istniały. Otóż na naszej planecie istnieje kilka super wulkanów. Są one wyjątkowe, ponieważ w przypadku wybuchu jakiegokolwiek z nich doszłoby do zmian globalnych na naszej planecie. Wybuch takiego tworu to wybuch zwykłego wulkanu do wielokrotnej potęgi, wybuch kilka tysięcy razy silniejszy.

Pył, który wówczas dostałby się do atmosfery doprowadziłby do dużego ochłodzenia klimatu w skutek odcięcia dopływu promieni słonecznych a w dalszej kolejności do jakiejś czasowej epoki lodowcowej. Dalsze skutki to oczywiście wymieranie gatunków zwierząt, roślin, trudniejsze życie, choroby i infekcje.

Innymi słowy wybuch super wulkanu to coś destrukcyjnego dla życia na kilka a czasem i na kilkadziesiąt lat. Dlatego jeżeli kiedyś usłyszymy informację podobną do tej obecnej, o możliwości wybuchu konkretnego super wulkanu to nigdy nie przechodźmy obok takiej informacji obojętnie.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz