Wiązanie krawata i łyk historii z jego dziejów

Jak większość wynalazków powstanie krawata jest bezpośrednio związane z działaniami wojennymi. W 1660 roku, podczas obchodów zwycięstwa nad Turkami regiment wojska chorwackiego wizytował Paryż. Zwycięscy bohaterowie wojny zostali przedstawieni francuskiemu władcy Ludwikowi XIV.

Król ten znany był z uwagi jaką poświęcał strojom. Toteż nie uszły jego uwadze, zawiązane na szyjach chorwackich oficerów kolorowe jedwabne chusteczki. Ludwik XIV tak uległ fascynacji, iż utworzył własny regiment nazwany 'Royal Cravattes’. Tak więc słowo krawat pochodzi bezpośrednio od wyrazu Chorwat. Póżniej Król „Słońce” zatrudniał specjalnego „cravatiera”, który miał za zadanie wyłącznie dbać o jego „cravates”.

Wkrótce obyczaj noszenia krawatów przeszedł również do Anglii i innych części Europy. Od tego czasu żaden dżentelmen nie mógł uważać się za dobrze ubranego jeżeli nie miał czegoś zawiązanego wokół szyi, im bardziej dekoracynego tym lepiej.

Ostatnie badania wykazują, iż krawat może być starszy niż nam się wydaje. Już ponoć żołnierze chińskiego cesarza Shi Huang Ti (260-209 p.n.e.) nosili wokół szyi chusty. Również starożytni legioniści rzymscy nosili szale zwane „Focale”.

Ze zwisem męskim w Polsce to było tak. W latach bodajże siedemdziesiątych rząd PRL obiecał narodowi, że nie będzie podwyżek cen. Naród się cieszył. Jednakże kasa państwa potrzebowała gotówki. Dlatego zastosowano taki myk: wprowadzano stare towary pod nowymi nazwami. I tak np. młotek nazywał się „wbijacz do gwoździ”, slipy – „trójkąt męski elegancki”, a krawat – „zwis męski”. Ceny młotka, slipów i krawatów nie zmieniły się. Jednak nie można ich było nigdzie kupić. Za to każdy mógł nabyć wbijacz, trójkąt czy też zwis, ale po cenie dużo wyższej. I tak to było.

Ale przejdźmy do tej wcale niełatwej sztuki zwanej – Wiązanie krawata:

Jak zawiązać krawat? – węzeł prosty
https://youtu.be/tFnfdzYcycs

Jak zawiązać amerykański węzeł Pratta?
https://youtu.be/smbe1k9Ktok

Jak zawiązać węzeł Hanover?
https://youtu.be/dh5VmchSPzE

Jak zawiązać węzeł Nicky?
https://youtu.be/N9fKWQHR-Us

Jak zawiązać węzeł Windsor?
https://youtu.be/mD9udDYJDkY

Może ktoś stosuje inne techniki i zechce się tu podzielić wiedzą?

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz