Kopernik był (z) kobietą.

Kucharka czy może kochanka? Kim była dla Mikołaja Kopernika Anna Schilling? Według historyków kobieta najpierw żyła z astronomem – a zarazem kanonikiem – we Fromborku, a potem on odwiedzał ją w Gdańsku.

Tajemniczą „narzeczoną” – choć w rzeczywistości raczej kochanką, w końcu Kopernik był duchownym – była córka holenderskiego kupca Anna Schilling. Jej ojciec Arend van der Schilling wspólnie z Mikołajem Kopernikiem przez siedem lat (od 1529 do 1536 roku) byli prawnymi opiekunami grupy osieroconych dzieci. Zapewne tak się poznali.

Nie zachował się żaden portret Anny, ale wiele wskazuje na to, że musiała być naprawdę piękną i niezwykłą kobietą. Już po śmierci astronoma jego przełożony zabronił jej wracać do Fromborka, gdyż, jak wyjaśnił tamtejszym kanonikom, „trzeba się obawiać, iż tymi samymi sposobami, którymi wywołała u niego [Kopernika] obłąkanie […] może usidlić innego z was, moi bracia”.

Anna była już mężatką, gdy zamieszkała z Kopernikiem. Oficjalnie jako gospodyni, ale mały Frombork wrzał od plotek. Co się stało z mężem Anny, czy zmarł, czy ją opuścił, zachowane dokumenty nie mówią. Wiadomo jednak na pewno, że przełożony astronoma, biskup Dantyszek, kilkakrotnie zaklinał kanonika, żeby kobietę oddalił. – Musiało coś być na rzeczy, skoro w 1538 roku biskup udzielił Kopernikowi ojcowskiego upomnienia – sugeruje dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz.

Innego zdania jest kustosz muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Jagoda Semków. – Kopernik przede wszystkim nie powinien być łączony z Anną Schilling, ponieważ nie powinno się przypisywać mu takich sytuacji życiowych – ucina spekulacje na temat życia prywatnego astronoma.

Oddajmy głos samemu Kopernikowi. – Pragnę wedle swych sił nie dopuścić do tego, bym się stał powszechną przyczyną zgorszenia – pisał w odpowiedzi biskupowi, ale do zaleceń się nie zastosował. Dopiero kolejne, w ostrzejszym już tonie upomnienie sprawia, że Anna wraca do Gdańska, gdzie Kopernik miał ją odwiedzać.

Być może mieszkała przy Mariackiej 1, gdzie niedawno podczas remontu pod podłogą w piwnicy znaleziono fragmenty skrzyni z przerdzewiałymi okuciami. Na zbutwiałej desce z tyłu widnieje data A.D. 1539 i napis „Anna” oraz zamazane nazwisko, prawdopodobnie „Schilli..”
media

Anna Schilling musiała być istotą naprawdę śliczną i obdarzoną magnetyczną osobowością. Z pewnością była to jedna z najpiękniejszych i najjaśniejszych gwiazd Mikołaja Kopernika…

Mniej wybielone legendy podają: Niewykluczone, że Mikołaj utrzymywał kontakty z dwiema kobietami: matką i córką…

Pominąwszy dorobek naukowy, Mikołaj okazuje się być normalnym duchownym co żadnej kucharce nie przepuści. Widocznie tak już z duchownymi Kościoła katolickiego jest od zawsze.

Czy to wyjaśnia dlaczego udało mu się zatrzymać słońce i ruszyć ziemię? Czy miłość i namiętność były u podstaw jego geniuszu i odwagi, aby głosić „wywrotowe” na tamte czasy tezy?

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz