Na Ukrainie umacnia się wrogi Polsce banderowski nacjonalizm.

Ukraina na szczeblu państwowym upamiętni przypadającą w 2019 roku 110. rocznicę urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery – postanowiła we wtorek Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie.

W przyjętej rezolucji deputowani zdecydowali, że oprócz rocznicy urodzin Bandery uroczystości państwowe odbędą się w 2019 roku m.in. z okazji 100-lecia Aktu Zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową oraz 30. rocznicy wyjścia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z podziemia.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię – Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) jest odpowiedzialne za prowadzone ludobójstwo na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

W roku 2010 Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało protesty w Rosji oraz w Polsce.

Niedawno w Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano projekt rezolucji z apelem do prezydenta Petra Poroszenki o przywrócenie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.
media

Czy Polski rząd na to zareaguje, a może instrukcje z Waszyngtonu na to nie pozwolą i MSZ uda, że nic się nie stało?

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz