„Idiota”, „kłamca”, „wykolejeniec” – tak mówią o Trumpie

Najbliżsi współpracownicy uważają go za kłamcę, idiotę i zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Żeby go powstrzymać, uciekają się nawet do kradzieży dokumentów z jego biurka – taki obraz Białego Domu wyłania się z opublikowanych fragmentów książki „Fear” Boba Woodwarda. To już czwarta publikacja przedstawiająca taki sam obraz. I zdecydowanie najtrudniejsza do obalenia. 

Były sekretarz stanu Rex Tillerson zasłynął z tego, że miał nazwać swojego przełożonego „p… debilem”. Nowa książka legendy dziennikarstwa Boba Woodwarda znacznie poszerza katalog niepochlebnych opinii wyrażanych przez współpracowników prezydenta w niewybrednych słowach. „P… kłamca”, „człowiek o rozumie piąto- lub szóstoklasisty”, „idiota”, „wykolejeniec” – to tylko część z określeń Trumpa przypisywanych jego najbliższym doradcom i oficjelom, jakie znalazły się w opublikowanych we wtorek wieczorem fragmentach „Fear” (ang. strach). 

Cytowane przez „Washington Post” fragmenty pełne są zdumiewających anegdot i cytatów z życia Białego Domu. Ale być może najlepiej opisywaną sytuację podsumowuje wypowiedź przypisywana generałowi Johnowi Kelly’emu, szefowi personelu Białego Domu. 

– On jest idiotą. Nie ma sensu przekonywać go do czegokolwiek. Puścił się poręczy. Jesteśmy w wariatkowie. Nie wiem nawet po co tu w ogóle jesteśmy. To najgorsza robota, którą kiedykolwiek miałem – mówił Kelly. Z kolei jego były zastępca Rob Porter porównał prezydenturę Trumpa do „nieustającego spacer na krawędzi klifu”. 

Z opisów Woodwarda wynika, że otoczenie Trumpa w administracji uważa prezydenta za zagrożenie dla kraju i widzi się w roli bezpieczników hamujących jego najbardziej destrukcyjne tendencje. 

Według Woodwarda, w Białym Domu doszło do „administracyjnego zamachu stanu”. Szczególnie daleko posuwał się w tym były już doradca Trumpa ds. gospodarczych Gary Cohn, który niejednokrotnie po prostu kradł dokumenty z biurka prezydenta, by nie dopuścić do szkodliwych jego zdaniem decyzji. 

W jednym z cytowanych przykładów Cohn miał wykraść gotowe do podpisu pismo oznajmiające wycofanie się Stanów Zjednoczonej z umowy handlowej z Koreą Południową. Doradca Trumpa zabrał je z biurka, bo ruch ten mógłby znacząco pogorszyć pozycję USA w negocjacjach z reżimem Kim Dzong Una. Innym razem były bankier z Goldman Sachs list oznajmujący rozwiązanie NAFTA, handlowego porozumienia między Kanadą, USA i Meksykiem. Trump miał tego nie zauważyć. 

Swoją rolę w powstrzymywaniu Trumpa miał mieć też szef Pentagonu James Mattis. Woodward opisuje m.in. okoliczności amerykańskiego uderzenia w Syrii po ataku chemicznym w Chan Szejchun. Prezydent początkowo chciał zabić syryjskiego dyktatora. 

– Zabijmy go, k…! Wejdźmy tam. Zabijmy całą ich p….. zgraję – domagał się Trump. 

Mattis odparł, że natychmiast się tym zajmie, ale po odłożeniu słuchawki powiedział swojemu doradcy: „Nic takiego nie będziemy robić. Będziemy dużo bardziej zrównoważeni”. W efekcie jego interwencja sprawiła, że USA ograniczyły się do ataku rakietowego na bazę lotniczą w Syrii. 

Podobnie jak inni ludzie z administracji, Mattis miał być sfrustrowany poziomem intelektualnym prezydenta. Kiedy podczas jednego ze spotkań Rady Bezpieczeństwa Narodowego Trump kwestionował sens wydawania pieniędzy na amerykańskie wojsko w Korei Południowej – w tym specjalną operację wywiadowczą, dzieki której USA byłyby w stanie wykryć start rakiety w ciągu kilku sekund zamiast 15 minut – zirytowany generał stwierdził, że ma rozeznanie piąto- lub szóstoklasisty. I tak samo się zachowuje. 

Postawa miliardera doprowadzała też do desperacji jego prawników. Trump przez długi czas upierał się, by zeznawać przed specjalnym prokuratorem Robertem Muellerem. Prawnicy błagali go, by tego nie robił, argumentując, że nie potrafiłby powstrzymać się przed zmyślaniem i kłamaniem. Kiedy Trump nie ulegał ich namowom, przeprowadzili próbne przesłuchanie, podczas którego prezydent – tak jak przewidywali – wielokrotnie kłamał i zaprzeczał samemu sobie. Ówczesny prawnik Białego Domu John Dowd ostrzegł go wtedy, że jest „p….. kłamcą” i jeśli będzie zeznawał, „skończy w pomarańczowym drelichu”. 

Dowd opowiedział o tym epizodzie zespołowi Muellera, podając to jako powód dla którego chce powstrzymać swojego klienta od składania zeznań. 

– Nie będę tam siedział i pozwalał na to, by wyszedł na idiotę. Potem opublikujecie stenogram, bo w końcu w Waszyngtonie wszystko przecieka i goście za granicą będą mówić między sobą: 'mówiłem ci, że on jest idiotą. Mówiłem, że jest przeklętym tumanem. Po co mamy się z nim zadawać’ – tłumaczył Dowd Muellerowi. 

Mimo gorących detali i smaczków, w pewnym sensie książka Woodwarda nie wnosi wiele nowego. To już czwarta duża książka opisująca kulisy Białego Domu. Wcześniej podobny obraz prezydenta kreśliły „Ogień i Furia” dziennikarza Michaela Wolffa, „Honest Loyalty” („Uczciwa lojalność”) byłego szefa FBI Jamesa Comeya i „Unhinged” („Wykolejony”) celebrytki i byłej doradczyni w Białym Domu Omarosy Manigault. W porównaniu do nich, nieopublikowane jeszcze dzieło Woodwarda różni się przede wszystkim jednym – wiarygodnością autora. 
onet.pl 

USA ma problem, dała się uwieść idiocie…


Ameryka się stoczyła, nie ma już wielkich przywódców, są albo medialne marionetki albo idioci. Upadek imperium w toku…

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz