Unia Europejska praktycznie przestała już istnieć…

Unia Europejska praktycznie przestała już istnieć… Trochę to naciągane, ale mamy tak zwariowane czasy, że ten scenariusz jest równie dobry jak każdy inny. Jeśli jednak by się ziścił, to by znaczyło, że PiS dziś kroczy słuszną drogą. Przełkniecie to?

Unia Europejska praktycznie przestała już istnieć – ocenił szef portalu analitycznego Geopolitical Futures, a wcześniej think tanku Stratfor George Friedman w wywiadzie dla węgierskiego portalu Mandiner.

„Europejskie instytucje nie rozwiążą się, tylko będą nadal trwały. Ale rozpad już zachodzi. UE w praktyce przestała istnieć, narody nie muszą nawet z niej występować, po prostu ignorują te z zasad Brukseli, które im nie odpowiadają” – oświadczył urodzony na Węgrzech Friedman, pytany o przyszłość Unii.

Friedman wskazał, że chociaż druga co do wielkości gospodarka Unii zdecydowała o wystąpieniu ze Wspólnoty, to Europy nie było w odpowiedzi stać na nic ponad groźbę, że „teraz damy im nauczkę”.

„UE zawiodła, ale nie ma dla niej alternatywy” – dodał.

Według analityka Niemcy czeka nieunikniony kryzys z powodu zależności od eksportu – kraj ten eksportuje bowiem połowę swego PKB, a jego największym partnerem są obecnie Stany Zjednoczone. Niemieckie banki – Deutsche Bank i Commerzbank – są, jak ocenił, słabe, a „5-procentowy spadek niemieckiego eksportu doprowadziłby do spadku PKB o blisko 2,5 proc.”.

Pytany o przyszłość kanclerz Angeli Merkel, ocenił, że „minął czas” niemieckich elit z okresu po 1992 r. „W 2008 r. osiągnęły stan kryzysu i od tego czasu nie były zdolne do przemyślenia sytuacji od nowa” – powiedział.

Podkreślił również, że kryzys finansowy we Włoszech stanowi zagrożenie na szerszą skalę, gdyż jest to duży kraj o ogromnym zadłużeniu.

„Włoskie długi są przepakowywane i sprzedawane (w nowej postaci), a banki włoskie biorą kredyty od tych banków zachodnich, które udzielają pożyczek pod włoskie zadłużenie jako zabezpieczenie. Ponieważ Włochy są czwartą co do wielkości gospodarką Europy, stanowią centrum zagrożeń systemowych” – powiedział.

Zaznaczył, że to Włosi brali pożyczki, ale dawali je inni Europejczycy, a więc obie strony są współwinne kryzysu.

Pytany czego mogą oczekiwać Węgrzy, Friedman odparł, że Polska staje się znaczącą potęgą, już stworzyła sojusz z Rumunią i USA i mówi o idei Międzymorza. „W międzywojniu ta idea się nie urzeczywistniła, ale teraz może się to udać” – ocenił. Według niego Węgrzy chcą w tej sytuacji zachować elastyczność, „ale kiedyś będą musieli podjąć decyzję”.

Pytany o to, które państwa będą wygrane w XXI-wiecznej Europie, wyraził przekonanie, że kraje Europy Środkowej.

„Europa Środkowa osiągnęła w minionej dekadzie przekonujący wzrost gospodarczy. Firmy z całego świata nadal chcą tu inwestować, bo region oferuje kapitał ludzki wysokiej jakości. Jeśli (krajom tym) uda się uwolnić z więzów przepisów niemieckich i unijnych mogą kontynuować dalszy dynamiczny wzrost, gdyż mają po temu kapitał duchowy” – oświadczył.

Ocenił przy tym, że dla Węgier – podobnie jak w przypadku każdego innego kraju – największym zagrożeniem są one same. „Największym problemem dla Węgrów jest to, że amerykańsko-polski sojusz się umocni i nie wiadomo, czy będzie w nim miejsce dla Węgier” – powiedział.

https://fakty.interia.pl/news-friedman-ue-praktycznie-przestala-juz-istniec,nId,2593624

Chciałbym się mylić, ale USA intensywnie gra na rozbicie UE i  zapewne dopnie swego. Jak będziemy dobrze jankesom i Żydom rowek lizać, to być może zostaniemy lokalną potęgą….

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz