Polityczna tradycja zapalenia świec chanukowych w Polsce

Pałac Prezydencki: wyjątkowa ceremonia zapalenia świec chanukowych zapoczątkowana w czasach Lecha Kaczyńskiego. 

W ceremonii w Pałacu Prezydenckim obok prezydenta i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy udział wzięli m.in. ambasador Izraela, Naczelny Rabin Polski, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele organizacji żydowskich, politycy i dziennikarze. 

Sejm: marszałek Sejmu uroczyście zapalił świecie z okazji żydowskiego święta Chanuka. W ceremonii w budynku parlamentu towarzyszyli mu: wicemarszałek, posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. 

Prezydent przypomniał, że Chanuka upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult Zeusa. Żydzi pokonali najeźdźców w grudniu 164 r. przed Chrystusem. Podczas ponownego uświęcenia Świątyni Jerozolimskiej wydarzył się cud – potrzebna do sprawowania obrządków oliwa paliła się przez osiem dni, choć przewidywano, że wystarczy jej zaledwie na jeden dzień. Dzięki temu można było wytłoczyć nowa porcję oliwy do lampki w przepisowy sposób. Od tamtej pory Żydzi, pamiętając o cudzie, zapalają w czasie Chanuki przez osiem dni chanukową świecę na chanukiji ustawianej przeważnie na parapecie okna w widocznym z ulicy miejscu. 
media 

A ja się pytam: – co mamy wspólnego z przygodami Żydów w Afryce? 

Udział procentowy religii w Polsce. 

Kościół rzymskokatolicki – 86,7%, 
Kościół greckokatolicki – 0,14%, 
Starokatolicyzm – 0,12%) 
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny – 1,31% 
Ewangelicy – 0,18%, 
Zielonoświątkowcy – 0,09%, 
pozostali ewangelikalni chrześcijanie – 0,07%, 
Adwentyści i inne grupy – 0,04%) 
Świadkowie Jehowy – 0,34% 
Buddyzm – ok. 0,04% 
Islam – 0,013% 
Judaizm – 0,004% 

Tu samo się nasuwa kolejne pytanie: dlaczego grupa religijna obejmująca w Polsce 1222 wiernych (Wikipedia) jest w tak szczególny sposób honorowana?

Mówią, że Żydzi są narodem wybranym, ale przez kogo, to już nie wie nikt… Wygląda na to, że nasi politycy chcą być tymi co wybrał Żydów… Tylko po co?

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz