Młodzi Polacy – poniżej 40-tki – unikają kościoła

Młodzi Polacy – poniżej 40-tki – unikają kościoła. Nie pomylę się jeśli powiem, że jak młodzi poniżej 40-tki unikają kościoła, to jest efekt nauczania religii w szkołach. Kościół sam sobie strzelił w kolano wchodząc siłowo do szkół…

55 proc. Polaków po 40. roku życia twierdzi, że uczestniczy w cotygodniowych nabożeństwach – wynika z raportu amerykańskiej organizacji Pew Research Center. W przypadku młodszych osób ów odsetek jest zdecydowanie mniejszy.

55 procent Polaków po 40. roku życia deklaruje cotygodniowe uczestnictwo w kościelnych nabożeństwach – czytamy w tegorocznym raporcie amerykańskiej organizacji Pew Research Center.

W przypadku młodszych osób – poniżej 40-tki – ten odsetek wynosi 26 proc. Jak zwraca uwagę PRC, to największa różnica spośród 102 krajów świata. Dla porównania, średnia dla wszystkich badanych państw to 42 proc. w przypadku ludzi dojrzalszych i 36 proc., jeśli chodzi o młodszych.

Skąd takie różnice w uczestnictwie w cotygodniowej mszy? „Może to być spowodowane związkiem Kościoła katolickiego z nacjonalizmem, polską tożsamością i oporem wobec Związku Radzieckiego w okresie PRL. Młodsi Polacy nie doświadczali tego okresu na własnej skórze, ale mogło to mieć trwały wpływ na starsze pokolenie” – twierdzą analitycy Pew Research Center.

W Polsce uczestnictwo w mszy zadeklarowało łącznie 42 proc. badanych. W pozostałych państwach europejskich wynik nie przekracza 25 proc.

Na niedzielne msze przychodzi coraz mniej polskich katolików. Ich odsetek od początku lat 80. zmalał o około 20 punktów procentowych. W 2016 roku było to 36,7 proc. katolików, co oznaczało spadek o 3,1 proc. w stosunku do 2015 r.
media

Gratulacje dla Episkopatu Polski, to naprawdę zasłużony sukces. Więcej religii w szkołach gwarancją laicyzacji kraju…

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz