Uważajcie na kolorowe naklejki z kodami QR naklejane na bankomatach.

Zeskanowanie takiego kodu może spowodować zamówienie usługi typu SMS Premium. Przez to narażamy się na bardzo wysoki rachunek telefoniczny. Możemy stracić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Naszą czujność powinny wzbudzić naklejki z informacją, że jeżeli zeskanujemy kod QR, będziemy mieć szanse na przykład na wygranie najnowszego modelu telefonu albo innego cennego sprzętu elektronicznego.

Nawet jedno kliknięcie może nas narazić na bardzo wysoki rachunek za telefon – ostrzega Marcin Maj z portalu Niebezpiecznik. Oszuści liczą na to, że ktoś to zeskanuje i zamówi w ten sposób płatną subskrypcję, które nie chcemy – dodaje.

Z całej Polski napłynęło już kilkadziesiąt sygnałów o takich złośliwych naklejkach na bankomatach. Sprawa została zgłoszona na policję.

Eksperci przypominają, że już prawie trzy czwarte zagrożeń internetowych wykrywanych w ciągu roku dotyczy smartfonów albo tabletów, a nie komputerów stacjonarnych.
media

Można narzekać na opieszałość policji itp. , ale to nie zwalnia nas z czujności. Ostatnio zuo czai się za każdym rogiem… Włączyć opcję myślenie i to na początek wystarczy… Za darmo już umarło.

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz