Ziemia nie tak kulista jak mówią.

Ziemia nie tak kulista jak mówią. Bóg najwyraźniej się nie przyłożył do kulania kulki podczas stworzenia Ziemi.

Ziemia nie jest okrągła. Zdziwieni? Już kilka lat temu mogliśmy zobaczyć wyniki pomiarów Europejskiej Agencji Kosmicznej, które przedstawiały ziemię, jako nieregularną bryłę. Geoida ponownie robi furorę w sieci, a grono zaskoczonych rośnie.

Od lat uczymy się, że Ziemia to kula. Nie jest to jednak prawda. Niektóre kontynenty leżą wyżej, niż inne. Tak na przykład Europa, północna Afryka, a szczególnie Arktyka, stanowią znaczące wybrzuszenia. W głębi leży Ameryka Północna i Azja. Gif, który obecnie jest popularny w sieci, pokazuje jeszcze więcej. Ziemię bez oceanów.

Ziemia poddaje się stale oddziaływaniom różnych sił. Między innymi są one wywoływane przez ruchy Ziemi. Fragmenty, które są najbardziej wysunięte, najbardziej ulegają sile przyciągania księżyca. Geoida jest powierzchnią, która jest prostopadła do pionu wyznaczonego przez siłę ciężkości.

Dzięki lepszemu obrazowaniu ziemi można zdecydowanie posunąć do przodu badania nad oceanami i klimatem. Lepiej możemy poznać strukturę wewnętrzną Ziemi. Co więcej, może to też pomóc poznać procesy, które wywołują trzęsienia ziemi.
media

Dobrze, że Europa jest na wzniesieniu, przynajmniej nas nie zaleje… 😉

Avatar photo

Autor: Ernesto Che GO

Myślę, że jestem, więc jestem. Tak myślę.

Dodaj komentarz